لینک های دسترسی

تعمق بر تغیر استراتیژی جدید ایالات متحده در افغانستان


قصر سفید میگوید براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده در هفتۀ جاری بر یک گزارش جدید نظامی ایالات متحده در مورد جنگ در افغانستان مرور خواهد کرد.

رابرت گبس، سخنگوی قصر سفید بروز سه شنبه گفت که آقای اوباما یک شکلی ازین گزارش را با خود به تفرجگاۀ ریاست جمهوری کمپ دیوید که در هفتۀ جاری رخصتی خود را دران سپری خواهد نمود، خواهد برد.

این ارزیابی استراتیژی که انتظار آن میرفت از جانب جنرال ستنلی مکرستل قوماندان قوای ایالات متحده و ناتو در افغانستان صورت گرفته است.

گبس اشاره کرد که این سند محرمانه تقاضای مشخصی برای عساکر بیشتر ایالات متحده و یا سایر منابع را شامل نمیشود ولی چنین تقاضائی بعدتر صورت خواهد گرفت.

در عین زمان، قوای نظامی ایالات متحده میگوید یک عسکر امریکائی که بروز دوشنبه در یک حملۀ بم در جنوب افغانستان مجروح شده بود، بروز سه شنبه در گذشت.

دو عسکر دیگر ایالات متحده نیز بروز دوشنبه کشته شده و مهلک ترین ماه را برای قوای ایالات متحده دران کشور از زمان برانداخته شدن حکومت تحت رهبری طالبان در افغانستان در سال ۲۰۰۱ باینطرف، خاتمه داد.

در ماۀ آگست حد اقل ۴۷ عسکر ایالات متحده در افغانستان بقتل رسیدند. تعداد تلفات قوای امریکائی در ماۀ قبل ازان ۴۴ نفر بود.

جنرال مکرستل میگوید وضع در افغانستان جدیست ولی در جنگ هشت ساله هنوز هم میتوان پیروز شد. این جنرال گزارش خود را بروز دوشنبه ارائه کرد.

او گفت ایالات متحده و متحدینش باید در استراتیژی تغیراتی را بوجود آورده و همکاری شان را تحکیم کنند تا روند جنگ با القاعده و طالبان تغیر نماید.

مکرستل توسعۀ قوای امنیتی افغانستان و تقویۀ استراتیژی ضد شورش را پیشنهاد کرد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده بروز دوشنبه در ایالت تکساس به خبرنگاران گفت چشم براۀ مطالعۀ این ارزیابی است.

گیتس گفت یک تعداد انکشافات مثبت در افغانستان رخ میدهد چون اعزام یک تعداد بیشتر عساکر ایالات متحده و ائتلاف به آن کشور.

اما او علاوه کرد که در حالیکه قوای ائتلاف بر سنگرهای طالبان تهاجم میکنند از تلفات بیشتر انتظار برده میشود.

XS
SM
MD
LG