لینک های دسترسی

سنای امریکا: شکست احتمالی در افغانستان


کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا، به سلسله مجالس استماعیه در مورد جنگ در افغانستان، بروز پنجشنبه دومین جلسه را دایر نمود که اینبار احتمال شکست را تحت غور قرار داد.

در حالیکه مباحثات عامه روی درگیری ایالات متحده در افغانستان اوج گرفته است، رئیس جمهور براک اوباما، میگوید وی برای فرستادن عساکر بیشتر به جنگ افغانستان عجله نخواهد کرد.

سناتور دیموکرات جان کری، رئیس کمیته امور خارجی مجلس سنای امریکا این مجلس استماعیه را با در نظر داشت انعکاس شکست ایالات متحده در افغانستان افتتاح نمود. وی گفت که امنیت پاکستان از نزدیک با افغانستان گره خورده است.

«اولویت عمده ملی ما در اینجا آنست تا اطمینان حاصل نمائیم که افغانستان، پاکستان را بی ثبات ننماید. در حالیکه ما در مورد طرق موفقیت در افغانستان مباحثه میکنیم، ما باید تمام تصامیم خویش را با در نظر داشت اثر آن بر متحدین ما در اسلام آباد، مورد ارزیابی قرار دهیم.» رایان کراکر، سفیر سابق امریکا در عراق و پاکستان با این نظر موافق بوده و گفت:

«تفوق تندروان در افغانستان، به عقیده من شدیداً منجر به بی ثباتی در پاکستان خواهد شد.»

و اما، تعداد کثیری از نمایندگان دیموکرات در کانگرس امریکا، جاه طلبی های ترویج ثبات و امنیت را در افغانستان که در آغاز توسط حکومت جورج دبلیو بوش و حال توسط رئیس اوباما، تعین شده است، مورد سوال قرار داده اند.

سناتور دیموکرات رسل فاین گولد از ایالت ویسکانسن میگوید هیچ کس عقیده ندارد که ایالات متحده افغانستان را فراموش کند، ولی وی مشی فعلی را مورد سوال قرار داده و گفت:

« بهر حال، من باور دارم که ما باید غور نمائیم که آیا احتمال میرود که ستراتیژی نظامی کنونی نتایج معکوس بدهد. من نگران هستم که شاید حضور برجسته نظامی ما به بی ثباتی منطقه کمک نماید.»

سناتور فاین گولد میگوید ایالات متحده باید متوجه هدف اولیه خود که القاعده است، باشد.

قرار است تعداد نیرو های امریکا در افغانستان تا ختم سال جاری به ۶۸ هزار عسکر برسد و مفکوره ارسال نیرو های بیشتر منجر به عکس العمل های منفی در بین تعدادی از دیموکرات ها گردیده است، در حالیکه نمایندگان جمهوریخواه ارسال عساکر بیشتر را به افغانستان حمایت میکنند.

جان کراداک، جنرال متقاعد اردوی امریکا، و قوماندان اعلی سابق متحدین ناتو در اروپا، آنچه را که بنظر وی نقش عمده نیرو های امریکا در افغانستان می آید، مطرح نموده و اظهار داشت:

« به عقیده من، حمایت از مردم میباشد، استقرار یک چتر امنیتی در اطراف ولسوالی ها، قریه جات و شهر ها، تا سرمایه گذاری، انکشافات و منابع کاری ایجاد گردد و زمانیکه مردم این منابع را دریافت نمودند، شورشیان را بزور اخراج خواهند نمود.»

خالد حسینی، نویسنده افغان امریکایی که کتابهای پر فروشی را تحریر نموده است به سناتوران امریکا گفت که اکثریت مردم افغانستان خواهان بودن موجودیت ایالات متحده و دیگر کشور های عضو ناتو در کشور شان میباشند، زیرا هراس دارند که در صورت غیابت عساکر امریکایی و دیگر عساکر خارجی، وضع بدتر خواهد شد.

«و این به دلیل آنست که آنان درک میکنند که نهاد ها و نیرو های امنیتی افغان به اندازه کافی قوی نیستند تا کشور و مردم آنرا برای یک زندگی عادی و یا موجودیت یک کشور نیمه عادی، اطمینان دهد.»

خالد حسینی بحیث نماینده ایالات متحده در کمیشنری عالی مهاجرین در ملل متحد ایفای وظیفه میکند. وی میگوید بعد از سی سال جنگ در افغانستان، در حدود ۲ ملیون و ۶۰۰ هزار افغان در خارج از کشور شان بسر میبرند و هیچ اثری از برگشت دوباره آن بمشاهده نمی رسد.

سناتور کری اظهار داشت که برعکس عراق، افغانستان یک پروژه بازسازی نیست. بلکه، پروژه اعمار کشوریست که از فقیر ترین و پر فساد ترین کشور های جهان میباشد. وی گفت ایالات متحده باید اهداف ثابتی را تعین نموده و در مورد چگونگی آنچه که آماده انجام میباشد، شفاف باشد.

XS
SM
MD
LG