لینک های دسترسی

رد تقاضا برای استراتیژی خروج از افغانستان توسط وزیر دفاع امریکا


رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده تقاضا را برای تقسیم اوقات و استراتیژی خروج قوای ایالات متحده از افغانستان رد کرد.

گیتس طی یک مصاحبۀ روز یکشنبه گفت تعیین ضرب الاجل برای خاتمه بخشیدن به اقدامات نظامی ایالات متحده در افغانستان یک اشتباۀ استراتیژیک خواهد بود.

گیتس گفت ناکامی در افغانستان یک شکست بزرگ برای ایالات متحده خواهد بود. او گفت شکست در افغانستان شاید عواقب مصیبت باری در قسمت نیرو بخشیدن به افراطی گرائی اسلامی و استخدام و عملیات القاعده خواهد داشت.

این تبصره های وزیر دفاع در حالی بعمل آمد که براک اوباما، رئیس جمهور استراتیژی ایالات متحده را در افغانستان و وزارت دفاع تقاضای جنرال ستنلی مکرستل، قوماندان قوای ایالات متحده را در منطقه برای عساکر اضافی ارزیابی میکند.

گیتس در یک مصاحبۀ دیگر گفت در حالیکه آقای اوباما قبل از اتخاذ تصمیم روی اعزام بیشتر عساکر به افغانستان، استراتیژی جدید ایالات متحده را ارزیابی میکند بین براک اوباما، رئیس جمهور و قوماندان های نظامی ایالات متحده اختلافی وجود ندارد.

جنرال مکرستل، قوماندان ارشد ایالات متحده در منطقه خواستار عساکر اضافی شده ولی گیتس گفت این جنرال از ارزیابی استراتیژی که هم اکنون جریان دارد، حمایت میکند.

هلری کلنتن، وزیر خارجۀ ایالات متحده طی مصاحبه ای بروز یکشنبه گفت که رئیس جمهور قبل از اتخاذ تصمیم در مورد اعزام عساکر بیشتر منتظر حل و فصل اختلافات روی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواهد بود.

او گفت وقتی موضوع انتخابات حل و فصل شود، ایالات متحده در قسمت برلاورده ساختن اهداف خود تعهدات جدیدی خواهد نمود.
مفسرین گفته اند که تقاضای جنرال مکرستل برای عساکر شاید در حدود ۴۰ هزار عسکر اضافی باشد.

این بر تعداد عساکری اضافه خواهد کرد که باساس منظوری سال جاری براک اوباما، رئیس جمهور به ۶۸ هزار عسکر بلند رفته بود.

جنرال مکرستل گفته است که اوضاع در افغانستان خطرناک است و بدون منابع علاوگی ممکن است ماموریت متحدین در افغانستان ناکام شود.

همچنان بروز یکشنبه رابرت گیتس، وزیر دفاع گفت مسدود ساختن زندان گوانتانمو ازانچه توقع میرفت پیچیده تر ثابت شده است.

او گفت برای رئیس جمهور مشکل خواهد بود که بهدف خود جهت مسدود کردن زندان تا ماۀ جنوری نایل شود، ولی او گفت تمدید این ضرب الاجل مشکل نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG