لینک های دسترسی

حملۀ انتحاری علیۀ کاروان قوای خارجی در خوست


مقامات در مناطق جنوبشرق افغانستان می گویند یک بم افگن انتحاری موتر مملو از مواد منفجره اش را بیک کاوران نظامی خارجی تصادم داد که حد اقل یک نفر را کشت.

این حمله امروز چهارشنبه در ولسوالی مندوزی در ولایت خوست درنزدیک سرحد پاکستان بوقوع پیوست، مقامات بین المللی می گویند که این انفجار یک عسکر امریکایی را به قتل رسانید.

همچنان بروز چهارشنبه مقامات برتانوی تائید کردند که یک بکس مملو از اوراق خبری که توسط یک طیارۀ آنکشور پرتاب شده بود یک دختر محلی افغان را در ولایت هلمند کشته است .

مقامات وزارت دفاع برتانیه در لندن گفتند که آن بکس که باید بطور عادی باز میشد در عوض به دختر اطابت کرده او را بطور مهلک زخمی نمود. وزارت دفاع برتانیه مراتب تاسف عمیمقش را ابراز داشت و گفت در مورد تحقیقات بیشتر میکند.

تلفات افراد ملکی توسط قوای خارجی بحیث یک موضوُع دوامدار مورد مناقشه در افغانستان مبدل شده است . قوماندانان امریکایی وناتو می گویند تدابیر تازه را برای کاهش دادن تلفات افراد ملکی تطبیق میکنند.

روز سه شنبه مقامات در جنوب افغانستان گفتند که انفجار،یک روز بعد از آن بوقوع میپیوندد که یک بس مسافر بری بیک بم کنار جاده در ولایت قندهار اصابت کرده ۳۰ فرد ملکی را کشته وحد اقل ۳۹ تن آنها را زخمی ساخته است ،.

هیچ منبعی مسئولیت این حمله را ادعا نکرده اما حکومت افغانستان تندروان طالب را مسئول میداند.

کشته شدگان وزخمیان همه زنان واطفال بودند.

همایون حمیدزاده سخنگوی ریاست جمهوری تاثر عمیق خود را بخاطر تلف شدن این افراد ابراز داشت و گفت مقامات درمورد تحقیق میکنند.

XS
SM
MD
LG