لینک های دسترسی

واشنگتن پست: ملاقات اوباما با جنرال مکریستل


واشنگتن پست در شمار امروزی اش مینویسد که ملاقات کوتاه بین ریس جمهور اوباما و جنرال مکریستل، قوماندان عمومی قوای ناتو و امریکایی در افغانستان که بروز جمعه صورت گرفت، برای اوباما امکانی را میسر ساخت تا مستقیما ازین جنرال در مورد ارزیابی جنگ در افغانستان سوال نماید.

روابط بین این دو نفر، از زمانیکه اوباما در مورد اینکه توصیه های مکریستل مبنی بر افزایش در تعداد قوا در افغانستان را قبول نماید و یا خیر، مورد دید عمیق قرار داشته است. مقامات امور امنیت ملی ایالات متحده میگویند اوباما پس از استعماعیه های که هفته گذشته آغاز شد، تصمیم خود را در مورد افزایش قوا در افغانستان اتخاذ خواهد کرد.

اوباما تا به حال یکبار با مکریستل صحبت نموده و معونین او این ملاقات را "موثر" خوانده و میگویند، مکریستل شخص مورد پسند و اعتماد اوباما در جنگ است.

جنرال مکریستل هفته گذشته پا فشاری اش را در مورد افزایش قوا به افغانستان ادامه داد. او که خواهان اعزام حدود ۴۰ هزار عسکر اضافی به افغانستان است، قبل از ملاقاتش با اوباما در لندن طی یک خطابه گفت، رد این تقاضا عمل غیر عاقلانه خواهد بود.

واشنگتن پست در یک مقاله دیگر مینوسد:

گزارش نشر شده از سوی دفتر تفتیش وزارت دفاع ایالات متحده، کمبودی ها در پولیس و اردوی افغانستان را با کمبودی در مربیان امریکایی و همچنان با مشکلات چون فساد، بی سوادی بین عساکر افغان و فقدان یک پلان ستراتیژی درست ربط میدهد.

گزارش ۲۲۴ صفحه ای این دفتر میگوید، "توسعه اردوی ملی افغانستان فراتر از سطوح مورد قبول کنونی، با چالش های عمده روبرو خواهد شد." زیرا، به گفته این گزارش، برای انکشاف رهبران شایسته و اصولی به وقت ضرورت است."

ولی همه گزارش منفی نیست. دفتر تفتیش وزارت دفاع امریکا در مورد چگونگی مصرف ۱۹ میلیارد دالر صحبت کرده و میگوید واحد های اردوی افغانستان نشان داده اند در جنگ ثبت قدم خواهند بود. آنها اکنون رهبری ۵۴ فیصد عملیات ها را به دست دارند. علاوتا پولیس ملی افغانستان هم در طرز العمل پرداخت و ترفیع عساکر اصلاحات را ببار آورده و آنها اکنون در ۵۲ ولسوالی توانایی فعالی از خود نشان میدهند.

گزارش میگوید وزرات خانه های دفاع و امور داخلی، همچنان اردو و پولیس افغانستان در قسمت مطرح ساختن مشکل فساد پیشرفت زیادی نموده اند.

گزارش علاوه میکند که احتمالا دارد یک سال دیگر را دربر میگیرد تا قوای امنیتی افغانستان پیشرفت قابل ملاحظه را از خود نشان دهد.

واشنگتن پست در یک مقاله دیگر در مورد نگرانی مردم شمالی مطلبی نوشته است. واشنگتن پست مینوسد، طالبان در دوران حکومت شان باغ های انگور را در شمالی از بی نبرده و درختان را قطع نموده بوده بودند.

مردم طی هشت سال گذشته به سر سبز سازی دوباره منطقه پرداخته اند.

در عین حال، مردم شمالی هراس این را دارند که دوره وحشت گذشته باز خواهد آمد، و امید شان را ویران ساخته و زحمات را به خاک یکسان خواهد ساخت.

ظمنا آنها در مورد اینکه قوای ناتو و قوای امریکایی باید در افغانستان بمانند و یا اینکه افغان ها خود باید مشکلات خود را حل سازند، نظرات مختلفب دارند.

میرزا محمد که ۵۰ ساله است میگوید، "اگر خارجیان منطقه را ترک گویند، مردم به خانه های یکدیگر خود آتش خواهند زد." او میگوید، "ما با مرمری های قرض گرفته شده و لباس های کهنه، روس ها را شکست دادیم و آنها در گل های افغانستان گیر ماندند. ولی ما به امریکاییان ضرورت داریم. اگر آنها نتوانند اعتماد مردم افغانستان را بدست بیاورند، آنها در گل افغانستان برای همیش گیر خواهند ماند."

مردم شمالی مانند اکثر مردم افغانستان در برابر قوای خارجی خشمگین اند – بیشتر به دلیل اینکه ایالات متحده کشور شان را پس از خروج شوری از افغانستان فراموش کرد. بعضی های شان با وجود خاطرات بدی که از طالبان دارند میگویند برای طالبان باید فرصتی دیگری داده شود.

آنها همچنان از منبع یک خشونت دیگر می هراسند: تنشی که در اطراف انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اگست در افغانستان موجود است – انتخاباتی که هنوز برنده اش معلوم نبوده و با اتهام تقلب دست سر دچاراست.

XS
SM
MD
LG