لینک های دسترسی

تلفات عساکر افغانی و امریکائی در ولایت نورستان


مقامات افغانی می گویند صدها شورشی بر دو پوسته امریکائی در شمال شرق ولایت نورستان، همسرحد با پاکستان، حمله نموده هشت عسکر امریکائی و دو عسکر افغان را به قتل رساندند.

یک بیانیهُ قوای نظامی امریکا حاکیست که صبح روز شنبه در ناحیهٌ کامدیش، گلوله باری شدید پس از آن آغاز گردید که شورشیان مسلح قبایلی محل حملات پیچیده را از یک مسجد و یک قریهٌ نزدیک به راه انداختند.

وین شنکس، سخنگوی قوای نظامی امریکا، روز یکشنبه به صدای امریکا گفت که این نبرد تقریباً در تمام طول روز جریان داشت. وی گفت ، در جریان این درگیری قوای ایتلاف از تمام قدرت نظامیکه در اختیار داشت، بشمول حملات هوائی با استفاده از هلیکوپتر های تعرضی استفاده نمود.

دگروال واین شنکس گفتقوتها تمام ساحۀ خود را حفظ نموده و برای جلوگیری از حملات بیشتر، درساحه گزمه مینمایند.

یک سخنگوی طالبان که مسؤلیت حمله را ادعا نموده است میگوید که آنهاهمچنان تعداد زیادی از افراد پولیس افغان را به کنترول گرفته اند. مقامات افغان میگویند ، بعضی از این شورشیان از پاکستان وارد افغانستان شده اند.

همچنان به روز یکشنبه قوای نظامی امریکا گفت که یک عسکر آن قوا از اثر زخم های شدیدی که در جریان نبرد روز شنبه برداشته بود، وفات نمود.

مقامات ناتو می گویند قوای امنیتی بین المللی و افغان چندین شورشی مظنون را به روز شنبه در ولایت زابل، و به روز یکشنبه در ولایات پکتیا و وردک دستگیر نموده اند.

بیانیهٌ ناتو مشعر است که در جریان این عملیات هیچ کسی زخمی نگردیده و هیچ گلولهٌ شلیک نشده است.

از آغاز سال جاری تا کنون ، اوضاع امنیتی در افغانستان بدتر شده است.جنرال مکرستل ،قوماندان امریکائی قوای بین المللی در افغانستان گفته است که تقاضای قوای بیشتر را برای مقابله با اوضاع جدی افغانستان نموده است.

ادارهٌ رئیس جمهور اوباما در حالت تصمیم گیری در مورد این موضوع می باشد که آیا عساکر بیشتر بفرستد یا نه، و اگر بفرستد به کجا.

XS
SM
MD
LG