لینک های دسترسی

واشنگتن پست: غبار و تیره گی فضای انتخابات افغانستان فروکش می شود


مطلبی در رابطه به پیروزی کرزی و نقش او در ستراتیژی جدید امریکا در افغانستان ، به چاپ رسانیده ونوشته است در حالیکه غبار وتیره گی فضای انتخابات آهسته آهسته فروکش می شود ، حامد کرزی به مانند فاتحی این کار زار در برابر اوباما رییس جمهور امریکا عرض وجود نموده است . این در حالیست که اوباما در مورد در گیری و افزایش احتمالی نیرو های امریکا در جنگ افغانستان، می اندیشد.

روزنامه می نویسد قبل بر این ، قوماندان نظامی ایالات متحده در افغانستان تقاضای ستراتیژی جدیدی را در قبال این کشور نموده بود . در این تقاضا همچنان نیاز به موجودیت یک حکومت موثر در افغانستان که بتواند در ارایه خدمات به مردم ،حمایت عملیات نظامی و اتخاذ یک سیاست پایدار و محکم در برابر طالبان موثر واقع شود ، احساس می شود . اما پیروزی کرزی ، و ادامه کار اداره یی که بتواند اصلاحاتی را در حکومت وارد نماید ، با شک وتردید توام است.

روزنامه واشنگتن پست نوشته است اوباما رییس جمهور ایالات متحده با مشاوران بلند پایه اش بعد از هفته ها مذاکره در مورد افزایش جنگ در افغانستان ، منتظر بودند تا چه کسی به صفت همکار بعدی آنان انتخاب خواهد شد ، حتی آنان اعلام ستراتیژی جدید را تا ختم دور دوم انتخابات به تعویق انداختند ؛ تا بالاخره کرزی به روز دوشنبه ، بعد از خروج رقیبش از دور دوم به صفت برنده اعلام گردید.

روزنامه می افزاید تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مبنی برانتخاب کرزی ، نامبرده را از پیروزی حقیقی در نتیجه رای دهی ،بی بهره ساخته و اهداف اداره اوباما را در کمک به ساختار یک حکومت مشروع ، ضعیف ساخته است.

روزنامه واشنگتن پست می نویسد به روز دوشنبه اوباما در صحبت تیلفونی با حامد کرزی او را تبریک گفته اضافه نمود

" با وجود بی نظمی ها در پروسه ، خوشحالم که بگویم نتیجه نهایی با در نظرداشت قانون افغانستان اتخاذ گردید ." روزنامه علاوه می کند اوبا ما ضمن ارایه این خبر به گزارشگران در قصر سفید گفت " من همچنان اهمیت این نکته را تذکر دادم که ما صفحه جدیدی را برمبنای اصلاح امور حکومتی ، تلاش های بسیار جدی تر برای ریشه کن ساختن فساد ، و تلاش های دوجانبه برای تعلیم دادن نیرو های امنیتی افغان که امنیت مردم خویش را به دوش بگیرند ، می کشاییم "

روزنامه واشنگتن پست در مورد تغییر سیاست ایالات متحده بعد ازموفقیت براک اوباما در انتخابات می نویسد قبلا در اداره جورج دبلیو بش ، رییس جمهور قبلی ایالات متحده ، حامد کرزی به صفت یک سیاستمدار متعهد از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و در طول حکومت بش ، کنفرانس های مکرر ویدیویی و ملاقات های پیهمی را با رییس جمهور ایالات متحده انجام داده است . روزنامه می افزاید مگر ده روز قبل از مراسم تعویض قدرت در امریکا،بایدن معاون رییس جمهور این نکته را به کرزی خاطر نشان ساخت که روابط با رییس جمهور جدید به گونه یی دیگر خواهد بود و در طول یک سال ، شاید فقط چند بار با هم صحبت داشته باشند روزنامه نوشته است بایدن و مشاورین دیگر اوباما به این باورند روابطی که بش رییس جمهور قبلی با کرزی برقرار نموده ، پوششی بر عیب های او افگنده و اکنون حساب دهی را با وی دشوار ساخته است . روزنامه می افزاید آنان تصمیم گرفته اند تا زمانیکه کرزی رهبری بهتری را در رابطه به محو فساد در اداره خویش ثبوت نکند، او را از نزدیک نظارت نمایند.

XS
SM
MD
LG