لینک های دسترسی

نتیجه انتخابات افغانستان ـ مشکل یا فرصت برای امریکا


ختم تماشای انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان در حالی صورت گرفت که حکومت اوباما روی مسیر آینده ایالات متحده در آنکشور غور مینماید. توقع میرود نتایج انتخابات در بعضی موارد مساعی ایالات متحده راسهولت بخشد، ولی در موارد دیگر کار ها را ممکن مشکل تر سازد.

انتخابات افغانستان مانند یک فلم معمایی است که پایان ناخوشی داشته و ماجرا هایش نا معلوم باقی ماند. ریس جمهور کرزی، با دست کشیدن رقیبش عبدالله عبدالله از انتخابات دوم، مجددا انتخاب گردید.

داکتر عبدالله اتهام آورده بود که طرز العمل انتخابات اول با تقلب فرا گیر بوده و انتخابات دوم هم عین چیز خواهد بود.

تیریسیتا شیفر، معین سابق وزارت خارجه امریکا میگوید نتیجه غیر روشن انتخابات افغانستان برای جامعه بین المللی که امید زیادی از آن داشتند، یک ناامیدی بود.

"ملل متحد، ایالات متحده و کشور های دیگر انتخابات افغانستان را برای ثبات حکومت افغانستان، منحیث یک مرحله برجسته میدیدند، و همچنان آن را مرحله برجسته برای پیشرفت افغانستان میدیدند که دارای یک حکومت منظمی است که اساس را قانون اساسی تشکیل میدهد".

ولی بنابر اندازۀ تقلباتی که درانتخابات افغانستان صورت گرفت، هیچ ازین ها برای افغانستان مرحله برجسته نیست.

فرانسیس ویندریل، نماینده سابق اتحادیه اروپایی در افغانستان میگوید درین قسمت جامعه جهانی کاری زیادی کرده نمی تواند، جز اینکه کوشش کند از وضعیت استفاده مثبتی نماید.

"به نظر من مساعی امریکا دشوار تر خواهد شد - حتی اگر آنها در حکومت و حکومات کشور های اروپایی ادعای این را هم بکنند که همه چیز درست است. باید بسوی کابل طروی دیده شود که دارای یک حکومت غیر مشروع است، ولی با وجود آن باید همرای آن کار کرد".

نتایج انتخابات افغانستان در حالی آشکار شد که حکومت اوباما روی ستراتیژی تازه در مورد افغانستان، در یک بررسی عمیق مشغول است.

جنرال ستنلی مکرستل، قوماندان قوای امریکایی و ناتو در افغانستان خواهان اعزام قوای اضافی به افغانستان در جنگ علیه طالبان شده است.

پروفیسور لری گود سن، استاد در کالج اردوی ایالات متحده میگوید انتخاب دوباره کرزی افکار آغاز شورش های متقابل را مغلق تر میسازد.

"دید من این است که در حکومت ایالات متحده افرادی موجود اند که کوشش دارند راه بیرون رفت از این گوشه ای را که خود ساخته اند، بیابند – که شورش متقابل راه حل است. شورش متقابل خواستار یک حکومت مشروع میباشد که شما کمکش میکنید. حکومت فعلی مشروعیت ندارد. لهذا برای بهتر ساختن مشروعیت آن باید کار کرد".

ولی حکومتی که از طرق قابل سوال به قدرت رسیده و با فساد آلوده است، چگونه مشروعیت حاصل کند؟ تیریسیتا شیفر، ریس برنامه جنوب آسیا در مرکز ستراتیژی مطالعات بین المللی با تحلیگران دیگر همصدا شده و میگوید که مشروعیت تنها طرق عمل و اجراات کاری میتواند صورت بگیرد.

"حکومت افغانستان باید حاکمیت خود را در سراسرکشور توسعه دهد. حکومت کرزی دارای کدام مشروعیت انتخابات نخواهد بود، ولی بهبودی در حکومت داری واقعی که با خدمات درست و خوب همراه باشد، میتواند مشروعیت کسب کند. در حال حاضر همین چالش آنهاست".

تحلیل گران میگویند برای ریشه کن ساختن فساد و اجرای خدمت، کار باید شدیدا به پیش برود. لیری گود سن میگوید ریس جمهور کرزی علاوه بر کار های دیگر از بعضی قدرت ها در حکومت صرف نظر باید بکند.

"توصیه ما این است که کرزی منحیث ریس دولت باقی بماند. و من توصیه داشته ام که ما باید شدید تر کار کرده و افرادی را که کمتر با فساد آغشته هستند، و مردمان مسلکی و تخنیکی را به وزارت خانه های عمده مقرر سازیم. ما میتوانیم با آوردن قدرت از مرکز به اطراف، برای رهبران محلی قدرت بدهیم. و در عین زمان ما برای تقویت حکومت علیه فساد کار کرده و خدمات را برای مردم ارائه داریم".

کرزی پس از انتخابش وعده کرده که فساد را از بین خواهد برد. ولی برای انجام تیم کار پلانی را ارائه نداشت. ریس جمهور اوباما گفته است ثبوت نیت رهبر افغانستان در کلمات نه بلکه در عمل ظاهر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG