لینک های دسترسی

طبق یک گزارش وزیر افغان رشوه 30 ملیون دالری را پذیرفت


یک گزارش به نشررسیده بروزچهارشنبه حاکی است وزیر معادن افغانستان به قبول تقریبا 30 ملیون دلار رشوه متهم شده است.

روزنامه واشنگتن پوست می گوید محمد ابراهیم عادل این پول را درتبادله امتیاز یک قرارداد پر سود معدن مس به شرکت چینی دریافت کرده است. این روزنامه از قول یک مقام ایالات متحده که از او نامی نبرده نقل کرده و گفته است تا اندازه زیادی اطمینان دارند که آقای عادل این وجه نقدی را دراواخر سال 2007 طی وقتی دریافته است که گروه حکومتی چینا میتالورجیکال برنده قرار داد چندین ملیارد دالری شد.

عادل این اتهامات را رد می کند.

انتظار می رود شرکت چینی تقریبا 3 ملیارد دالر سرمایه گزاری کند و به حکومت افغانستان هرسال تقریبا 400 ملیون دلار بپردازد تا به آن ترتیب یکی از بزرگترین معادن مس استفاده نشده جهان را به بهره برداری برساند. زمانی که این قرارداد در سال 2007 اعطا شد آقای عادل این توافق را به حیث بزرگترین پروژه های سرمایه گزاری خارجه درتاریخ افغانستان برشمرد.

شرکت چینی رقبای خویش از دیگر کشورها بشمول ایالات متحده وکانادا راکه همچنین علاقمند به برخورداری ازحقوق استخراج مس ازذخایر معدن عینک در ولایت مرکزی لوگر بودند شکست داد.

حداقل دو مقام ایالات متحده در خصوص اینکه عملیه داوطلبی شاید بطور نامناسب اداره شده باشد قبلا نگرانی هایی را بیان داشتند.

جیمزییگیر، یک زمین شناس که به وزیرمعادن افغانستان مشوره می داد و دن ریتر یک عضو سابق کانگرس ایالات متحده هردو گفتند آنها فکر می کردند که عملیه داوطلبی همراه با تقلب بود.

XS
SM
MD
LG