لینک های دسترسی

رهبر طالبان گفتگوها با حکومت را تکذیب کرد


یک بیانیه منسوب به ملا محمد عمر، رهبر طالبان افغانستان دوباره تقاضا برای گفتگوهای صلح با هدف ختم جنگ هشت ساله این کشور را رد کرده است.

رییس جمهور حامد کرزی هفته گذشته در سخنرانی مراسم تحلیفش تقاضا برای گفتگو باتندروان را تکرار کرد.

دربیانیه یی که بروزچهارشنبه در صفحه انترنتی طالبان نشر شده است، آن رهبر منزوی تندرو می گوید او هرگز به گفتگوهایی موافقه نخواهد کرد که حضور عساکر خارجی در افغانستان راتمدید نماید. عمر به مدت طولانی پالیسی یی را اتخاذ کرده است که هرگونه مذاکره قبل ازترک عساکر خارجی را رد می کند.

رهبران ایالات متحده و افغانستان مذاکرات با آن تندروان طالبان تقاضا کرده اند که به القاعده ارتباط ندارند و تمایل به ترک خشونت و داخل شدن به عملیه سیاسی را دارند.

بعضی از تندروان این پیشنهاد را پذیرفته اند و بقوای حکومتی پیوسته اند، اما هیچ یک از جناح های عمده طالبان انجام گفتگوها راتایید نکرده اند.

عمر همچنین از تندروان خواسته است تا زمانیکه علیه عساکر خارجی و افغان حملاتی انجام می دهند از مرگ افراد ملکی اجتناب نمایند. بم های طالبان غالبا افراد ملکی را هلاک می سازد ومقامات ایالات متحده می گویند تندروان به طورمنظم افراد بیگناه را به حیث سپر انسانی استفاده می کنند.

ملاعمر اززمان حمله برهبری ایالات متحده در سال 2001 پنهان شده است، اما درفواصل معین بیانیه های تحریری را نشر می کند که حامیانش را تشویق می کند به عساکر خارجی وحکومت افغانستان تهمت می زند.

مقامات افغان و ایالات متحده باور دارد که او در پاکستان مخفی است. مقامات پاکستانی تاکید دارند که او درآنجا پنهان نیست.

XS
SM
MD
LG