لینک های دسترسی

تقاضای چین مبنی بر تلاش بیشتر دپلوماتیک روی مسلۀ ایران


چین میگوید، بجای تعزیرات بیشتر، نیاز بر مذاکرات بیشتر است تا مسلۀ پروگرام ذروی ایران حل شود.

چن گنگ، سخنگوی وزارت خارجۀ چین در یک کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه در بیجنگ، گفت اهداف وضع تعزیرات نبوده و مسله باید از طریق گفت و شنود حل گردد.

روز یکشنبه، ایران طرح های را اعلام نمود تا 10 مرکز ذروی را مشابه به مرکز ذروی نتانز اعمار کند. علی اکبر صالحی، مسول پروگرام ذروی ایران میگوید تصمیم تهران پاسخ مستقیم به تقاضای ادارۀ ذروی ملل متحد بخاطر توقف فعالیت های غنی سازی یورانیم ایران میباشد.

ادارۀ بین المللی انرژی ذروی روز جمعه قطعنامۀ را تصویب نمود که از ایران خواسته است تا اعمار مرکز ذروی را، که اخیراً در شهر قم کشف شده، متوقف سازد و تمام مراکز سری ذروی را نیز افشا سازد.

امکان اقدامات جدید ایران علیه توقیف شدگان برتانوی

ایران میگوید اقدامات جدی را علیه پنج برتانوی روی دست خواهد گرفت که قایق آنها بشکل غیر عمدی داخل آب های ایران گردید.

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس اداری محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به آژانس خبررسانی فارس بروز سه شنبه گفت در صورتیکه به اثبات برسد که آنها "اهداف شوم" داشتند، با ایشان اقدامات جدی و شدیدی را روی دست خواهند گرفت. او گفت سیستم قضایی ایران تصمیم نهایی را در مورد آن پنج تن اتخاذ خواهد نمود.

دیوید میلبند، وزیر خارجۀ برتانیه به رادیوی بی بی سی گفت هیچ ادعای در مورد توقیف شدگان با تهران ندارد، وی علاوه نمود که آن موضوع قونسلی میباشد.

وزارت خارجۀ برتانیه در لندن میگوید کشتی های ایرانی قایق برتانوی را بتاریخ 25 نومبر در خلیج فارس متوقف ساخت. عمله از بحرین صوب دوبی در حال حرکت بودند که حادثه رخ داد.

XS
SM
MD
LG