لینک های دسترسی

گیتس: ناکامی در افغانستان به معنی کنترول طالبان است


رابرت گیتس وزیردفاع ایالات متحده می گوید ناکامی مساعی نظامی بین المللی در افغانستان به مفهوم کنترول مناطق زیاد آن کشور توسط طالبان است.

گیتس به کمیته قوای مسلح مجلس سنا بروز چهارشنبه گفت که شاید ساحات تحت کنترول طالبان دوباره سنگری برای القاعده گردد و یک ساحه حضور برای گروه های تندرو در حملات در پاکستان شود.

او گفت موفقیت افراطی گرایان، القاعده را تقویت خواهد بخشید وفرصت های تجدید شده برای استخدام، جمع آوری پول و عملیات ماهرانه برای شبکه دهشت افکنی را فراهم خواهد ساخت.

گیتس همراه با هیلری کلنتن وزیرخارجه ایالات متحده و امیرالبحر مایکل مولن رییس لوی درستیزهای قوای مسلح امریکا گواهی می دهند.

سه شنبه گذشته، رییس جمهور اوباما برای تقویت پلانش به منظور ارسال 30 هزار تن از عساکر بیشتر امریکایی به افغانستان اعلام کرد. آقای اوباما گفت قوای علاوگی ایالات متحده به تسریع انتقال مسئولیت امنیت افغانستان به قوای افغانی و اجازه دادن عساکر ایالات متحده برای آغاز ترک آن کشور تا ماه جولای 2011 کمک می کند.

رییس جمهور اوباما در سخنرانی در یک آکادمی نظامی ایالات متحده در "وست پوینت" نیویورک گفت امنیت مشترک جهان با حملات پلان شده جدید دهشت افکنی از پناهگاه های مصئون درامتداد سرحد افغانستان وپاکستان درخطر است.

عساکر علاوگی در چندین هفته سوق داده خواهند شد و بر مبارزه با شورشیان، تامین امنیت مراکز مهم پرنفوس و آموزش قوای امنیتی افغان تمرکز خواهند کرد.

رییس جمهور اوباما از متحدین ایالات متحده تقاضا کرد تا آنها نیز در ارسال عساکر علاوگی و منابع همکاری کنند. تقریبا 39 هزار عسکر غیر ازایالات متحده تحت چوکات ناتو مشغول ایفای وظیفه درافغانستان می باشند.

این سوقیات تعداد عساکر ایالات متحده در افغانستان را به 100 هزار نفر می رساند.

مقامات ارشد ایالات متحده میگویند تمامی قوای ایالات متحده درحدود 6 ماه در منطقه خواهند بود. رییس جمهور اوباما می گوید افزایش عساکر تقریبا 30 ملیارد دالر در سال آینده هزینه برخواهد داشت.

اداره اوباما برای مبارزه با کاهش حمایت عمومی ایالات متحده و افزایش تلفات در جنگ هشت ساله درافغانستان درتقلا می باشد.

آقای اوباما گفت ایالات متحده هیچ منفعتی دراشغال افغانستان ندارد وتعهداتش نامحدود نیست.

XS
SM
MD
LG