لینک های دسترسی

حمایت ناتو از استراتیژی جدید برای افغانستان


اندرز فوه راسموسن، منشی عمومی ناتو می گوید کشورهای عضو ناتو درحال بیان حمایت شان از استراتژی جدید رییس جمهور اوباما می باشد، و حداقل 5000 عسکر بیشتر را برای جنگ با شورشیان در آن کشور جنگ زده می فرستد.

منشی عمومی ناتو بروز چهارشنبه دربروکسل گفت که تمامی کشورهای ناتو باید در جنگ علیه طالبان و القاعده درصورتی که می خواهند افغانستان کاملا با ثبات شود باید کار بیشتری انجام بدهند.

راسموسن تعهد کرد که ناتو و متحدین آن در راستای انتقال به نقشی کوشش خواهند کرد که مردم افغانستان بتوانند کنترول امنیت کشورشان را بدست بگیرند. اما او گفت کلمه انتقال رمز استراتژی خروج نیست.

درهمین حال، بان کی مون منشی عمومی سازمان ملل متحد گفت تصمیم آقای اوباما برای ارسال 30000 هزار عسکر علاوگی بسیار دشوار است اما یک استراتژی لازم است.

جنرال ستینلی مکریستل، قوماندان ایالات متحده و قوای ناتو در افغانستان به طور واضح گفت شفافیت، تعهد و تصمیم در سخنرانی ترسیم شده رییس جمهور درجهت از بین بردن پناه گاه های مصئون دهشت افکنی که امنیت جهانی ومنطقه را تهدید می کند، بسیار مهم است.

نیکلاس سارکوزی، رییس جمهور فرانسه گفت او از استراتژی جدید آقای اوباما به طور کامل حمایت می کند. او این اعلام را شجاعانه نامید و گفت آن لحظه یی جدید را به اشتغال بین المللی در افغانستان ارائه میکند.

عکس العمل آقای سارکوزی مسئولیت ارسال عساکر علاوگی فرانسه به افغانستان را بیان داشت، حرکتی که وزیردفاع فرانسه به طور غیراحتمالی دراوایل این هفته آن را تصور می کرد.

حکومت پولند تصمیمش را بروز چهارشنبه به ارسال 600 عکسر بیشتر به ماموریت تحت رهبری ناتو اعلام کرد. درحال حاضر 200 تن از عساکر پولند درافغانستان ایفای وظیفه می کنند.

اداره حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان گفت او و آقای اوباما درحدود یک ساعت درخصوص استراتژی بروز سه شنبه صحبت کردند.

XS
SM
MD
LG