لینک های دسترسی

جلسه ناتو در رابطه با افغانستان


ناتو میگوید، بدنبال اعلام رئیس جمهور اوباما جهت اعزام 30 هزار عسکر به منظور تحکیم امنیت در افغانستان، حد اقل 20 کشور در نظر دارند تا شمار نیرو های شانرا درآن کشور افزایش دهند.

جیمز اپاثورای سخنگوی ناتو به خبرنگاران گفت، اعضای ناتو ارادۀ واضح خویش را در حمایت از ستراتیژی جدید آقای اوباما در افغانستان نه تنها با بیان بلکه در عمل و با اعزام عساکر بیشتر، آشکار ساخته اند.

"میتوانم تایید کنم که تا کنون بیش از 20 کشور علاقه مندی خویش را در افزایش تعداد نیرو های خویش در افغانستان نشان میدهند و یا هم از قبل نشان داده اند.

این به اضافۀ 38 هزار عسکر اعضای ناتو و متحدین میباشد که از قبل در آنجا مستقرند، و با این حساب شمار این سربازان در مقایسه با دو سال قبل دوبرابر میگردد."

اپاثورای گفت، بر اساس مباحثات دو روز گذشته، سهمگیری نیرو های غیر امریکایی در اعزام عساکر به افغانستان، به ساده گی از مرز 5 هزار عسکری که اندرس فو رسموسن از اعزام آنان خبرداده بود، خواهد گذشت.

اعزام مجدد عساکر شمار مجموعی آنان را به 14 هزار یا بیشتر از آن میتواند برساند.

اپاثورای در آغاز ملاقات دو روزۀ وزاری خارجه ناتو در بروکسل صحبت نمود. در حالیکه اکثر کشور های اروپایی از طرح افزایش عساکر توسط آقای اوباما استقبال نموده اند، ولی بطور اخص جرمنی و فرانسه برای افزایش شمار سربازان خویش تا کنون اظهار آماده گی نکرده اند.

اما بر اساس گزارشات، چندین عضو دیگر ناتو، بگونۀ برجسته ایتالیا، پولند، جمهوری چک و سلواکیا توافق نموده اند تا شمار نیرو های خویش را افزایش دهند.

نشست ناتو همچنان روی موضوع کلیدی دیگر- چون اعزام مربیون به افغانستان جهت ارتقای تعداد و قابلیت نیرو های امنیتی افغان تمرکز خواهد داشت.

"چیزی را که شما از این نشست وزرأ خواهید شنید، تایید نهایت قوی از تحویلدهی مسوولیت، ضرورت این تحویلدهی و ضرورت انتقال منابع به نیرو های امنیتی افغان، میباشد.

بنأً توقع دارم که نشست وزرأ بطور دقیق، تحرک تازۀ در عرصۀ تعلیم و تربیۀ این نیرو ها خواهد داشت.

زیرا این راهی است که تحویلدهی مسوولیت را تحقق میبخشد."

وزرای خارجه انکشافات توسط گرجستان و اوکراین را بخاطر عضویت در ناتو مورد بحث قرار دادند.

انتظار میرود تا افغانستان موضوع عمدۀ آجندای روز جمعه باشد و خانم کلنتن در مورد ستراتیژی حکومت ایالات متحده به وزرای خارجه ناتو گزارش خواهد داد.

وزرا همچنان روی ساحات جدید همکاری با روسیه و نیز در مورد تقرب جدید ایالات متحده در خصوص سیستم دفاع راکتی، به گفتگو خواهند پرداخت.

XS
SM
MD
LG