لینک های دسترسی

پیشروی عساکر ناتو و افغانی بسوی منطقۀ طالبان


در حدود یک هزار عساکر پیادۀ بحریۀ ایالات متحده، عساکر برتانیه و در حدود ۱۵۰ عسکر افغانی بسوی یک سنگر مستحکم طالبان در جنوب افغانستان پیشروی میکنند.

جگرن ویلیم پلت ییر، سخنگوی قوای پیادۀ بحریه بروز شنبه گفت هدف، اخلال حضور طالبان و سیستم تدارکاتی آن گروه میباشد.

این عملیات، موسوم به «خشم مار کفچه» بروز جمعه در وادی نوزاد ولایت هلمند آغاز یافت.

داؤد احمدی، والی هلمند به خبرنگاران گفت در روز اول عملیات چهار تندرو طالب کشته شد و صدها ماین و سایر مواد منفجره ضبط گردید.

در بین قوای بین المللی و عساکر حکومت افغانستان از تلفاتی گزارش داده نشده است.

نوزاد زمانی دومین شهر بزرگ ولایت هلمند بود، ولی ساکنین محل به پیشواز خشونت ها از منطقه فرار کردند، و حالا خالی از سکنه میباشد.

قوای طالبان اکنون از منطقه برای انتقال مواد مخدر، اسلحه و جنگجویان استفاده میکند.

جنرال دیوید پتری یس، قوماندان قوماندانی مرکزی ایالات متحده بروز جمعه طی مصاحبه با آژانس خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت این تهاجم زمینه را برای مواصلت ۳۰ هزار عسکر اضافی ایالات متحده، که بسیاری از آنها در جنوب مستقر خواهند شد، مساعد میسازد.

جنرال پتری یس میگوید قوای نظامی برای ماه ها کار میکرد تا امنیت را در اطراف شهر های کلیدی در جنوب افغانستان توسعه بدهد که طالبان دران نفوذ زیاد دارد.

براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده در هفتۀ گذشته اعزام قوای اضافی را اعلام نموده گفت برای تسریع انتقال مسؤلیت های امنیتی از قوای ایالات متحده به عساکر افغانستان تسریع بخشیده و قوای امریکائی را قادر خواهد ساخت که تا ماۀ جولای سال ۲۰۱۱ افغانستان را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG