لینک های دسترسی

نیویارک تایمز: مشکلات در اعزام عساکر بیشتر به افغانستان


(عکس از AFP) نیویارک تایمز در شماره ١٥ اگست می نویسد، قوماندان عملیاتی ارشد قوای ائتلاف در افغانستان به روز دوشنبه هوشدار داد که قوای نظامی ، جهت فرستادن سی هزار عسکر اضافی، به اساس تقسیم اوقاتی که رئیس جمهور اوباما تعین نموده است، به مشکلات مواجه شده است.

دگر جنرال رادریگس ، معاون قوماندان قوای امریکائی و ناتو گفت که هوای خراب، ظرفیت محدود فرستادن تدارکات از طریق هوا، و حملات احتمالی بر کاروان های حمل و نقل مهمات برای عساکر از طریق پاکستان و کشور های دیگر همسایه موانع جدی را در راه فرستادن تمام قوا تا خزان سال آینده ایجاد نموده است.

ادارهٌ رئیس جمهور اوباما نخست گفته بود که تمام قوا، تا شش ماه وارد افغانستان می گردد، ولی بعداً گفته شد که تا تابستان سال آینده این پروسه تکمیل می گردد، ولی اکنون مشکلاتی شکل گرفته است که جنرال رادریگس به آن اشاره مینماید.

وی گفت این پروسه ممکن ۹ تا ۱۱ ماه را در بر گیرد.

اهداف عمدهٌ رئیس جمهور اوباما از پا در آوردن شورشیان طالب از طریق افزایش قوا، ایجاد امنیت، و مهیا ساختن وقت کافی برای تربیه و تمرین قوای نظامی افغان می باشد.

با درک نگرانی جنرال رادریگس، همین هوای خراب بود که رابرت گیتس وزیر دفاع امریکا هفتهٌ قبل در جریان سفرش به افغانستان، برای دو روز نتوانست از بعضی از پایگاه ها در مناطق دور دست دیدن نماید.

واشنگتن پوست: مشکلات فرستادن عساکر بیشتر و ارسال مواد سوخت به افغانستان

روزنامهٌ واشنگتن پوست در شمارهٌ امروزی خود نیز در مطلبی در مورد مشکلات فرستادن عساکر بیشتر و ارسال مواد سوخت، چنین می نگارد:

در قسمت تصمیم رئیس جمهور اوباما در مورد فرستادن عساکر بیشتر به افغانستان ، یکی از بزرگترین مشکلات وزارت دفاع امریکا، موضوع انتقالات هوائی و مواد سوخت دیزل برای قوای زمینی و هوائی خواهد بود.

در حالیکه تعداد قوا افزایش می یابد، به همان پیمانه نیاز به تانکر های بزرگ برای انتقال تدارکات، ذخیره گاه های جدید، و ده ها قرار دادی جدید بیشتر می گردد.

باوجودیکه رئیس جمهور اوباما گفته است که تا ۱۸ ماه دیگر اخراج قوا را آغاز مینماید، باید گفت که به اساس مشخصات قرار داد ها، که از طریق وزارت دفاع امریکا وضع گردیده، بعضی از این ذخیره گاه ها تا آنزمان حتی تکمیل هم نمی گردد.

اشتن کارتر، معین وزارت دفاع در امور خریداری ، تکنالوژی، و لوژستیک اخیراً گفت داخل شدن به شکل عاجل، کار بسیار مشکل است، زیرا افغانستان مثل انترکتیکا، جای بسیار نا آرام ، و نا راحت است ، از نکتهٌ نظر لوژستیکی گرفته تا جنگیدن در نبرد.

کشوری محاط به خشکه است، هموار نیست، سرک ها به مراتب باریکتر از عراق است، میدان های هوائی محدود دارد، و جغرافیهٌ مختلف دارد.

الن تامسن معاون قوماندان قوای بحری ، که سرپرستی اداره لوژستیک های دفاعی را به عهده دارد ، می گوید کمک به عملیات نظامی در افغانستان ، مشکلترین وظیفهٌ لوژستیکی است که از زمان جنگ جهانی دوم به آن مقابل شده .

ضروریات مواد سوخت نظامی سر سام آور است.

به اساس دفتر محاسبات و پاسخگوی حکومت، روزانه سه صد هزار گیلن مواد سوخت جت به افغانستان انتقال داده میشود، این بر علاوهٌ دیزل موتر، و بنزین برای طیاره می باشد.

قوای نظامی هنوز هم ، محتاج حصول تداریکات از طریق راه های طولانی، بر از باد و گرد خاک در جنوب از پاکستان به افغانستان می باشد.

بر علاوهٌ مشکلات راه های کوهستانی ، دزدی کاروان های مملو از تدارکات و مواد نفتی ، و رشوه دادن در بدل عبور مصؤن این ترک ها بسیار عام گردیده است. وزارت دفاع امریکا گزارش می دهد که در سال ۲۰۰۸ ، تنها ، ۴۴ ترک دزدی، و ۲۲۰ هزار گیلن مواد سوخت ضایع گردید.

بناً همانطوریکه قبلاً متذکر شدیم افزایش قوا مقتضی تدارکات و مواد سوخت بیشتر را مینماید، و اگر در زمینه راه دیگری سنجش نگردد، مشکلات زیاد را در قبال خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG