لینک های دسترسی

نیویارک تایمز: مشکلات یک کندک در افغانستان


روزنامهٌ نیویارک تایمز می نویسد، در قبرستان نزدیک دفتر مرکزی کندک اول قوای شماره هفده امریکا، در واشنگتن، اسم ۲۱ سرباز جوان را می بینید که بر روی لوحه های مر مرین کندن کاری شده است، که بیانگر داستان تلخ است.

هیچ کندکی در قوای نظامی امریکا از سال ۲۰۰۱ تا کنون اینقدر تلفات نداده است که این کندک داده است. این عساکر در پنج ماه نبرد با طالبان در جنوب افغانستان کشته شدند. پایگاه این کندک در بیست کیلو متری شهر قندهار موقعیت دارد، که حتی یک سال هم از بودن آنها دذر آنجا سپری نشده است.

در حالیکه سی هزار قوای اضافی برای عقب زدن طالبان و تقویهٌ قوای امنیتی افغانستان به آنکشور فرستاده می شود، عساکر امریکائی و قوماندانان شان می گویند که از تابستان سال گذشته تا کنون شورشیان را آهسته آهسته از پایگاه های عمدهٌ شان بیرون رانده اند.

تصویر این کندک هشتصد نفری ، بیانگر تلاش ها و کوشش های قوای نظامی امریکاست برای اجرای استراتیژی جدید رئیس جمهور اوباما در افغانستان. این کندک، هشتاد نفر ازعساکر قوای پیادهٌ کانادائی را که در آنجا ماموریت داشتند، در ماه آگست گذشته رخصت نمودند.

جانتن نیومن، قوماندان این کندک که ۴۶ سال عمر دارد ، و مدت بیست سال است که در قوای نظامی اجرای وظیفه می نماید، می گوید مدت دیری را گرفت تا مردم درک نمایند که ما آنجا را ترک نمی نمائیم.

خلاصه عملیات قوای نظامی در اینجا و همکاری آن با قوای امنیتی افغان، چیزی است که مقامات نظامی امریکا انتظار آنرا در تقریباً تمام ساحهٌ جنوبی کشور دارند، و این در حالی است که قوای اضافی به آنجا ها فرستاده میشود تا کنتروا آنجا ها را از طالبان در مناطق پشتون بدست گیرند.

امیرالبحر مایک ملن، رئیس ارکان حرب ، اخیراً از این کندک در قندهار، و تیم بازسازی ولایتی به رهبری کانادا در ولایت هلمند دیدن نمود.

در ولایت قندهار، مایک مالن با رهبران قبایل پشتون ، و والی ولایت ملاقات نمود، تمام آنها از قوای امریکا و ناتو، تقاضای فوری ایجاد امنیت، ایجا زمینهٌ کار، و خاتمه بخشیدن به سال ها فساد رهبران سیاسی را نمودند.

آقای ملن، همچنان با منطقهٌ (نوا) در ولایت هلمند مسافرت نمود، جائیکه اولین بخش عساکر اضافی ، ده هزار قوای فعلی در آنجا را همراهی مینماید. قوای امریکا و افغان برای یک عملیات عمده در ناحیه مارجهٌ آنولایت آمادگی می گیرند.

این کندک در ابتدا برایشان هدایت داده شده بود که به عراق بروند، و آنها به آموختن زبان و کلچر عراقی پرداختند، ولی بعداً فیصله به این شد که به افغانستان فرستاده شوند.

اولین تلفات این کندک ترای تام، بیست و یک ساله در ماه آگست بود، بعدا از آن باز هم در همین ماه پنج عسکر دیگر این کندک تلف گردید.

در مجومع ۲۱ عسکر این کندک کشته، و ۴۰ تن آن زخمی گردیده است.

XS
SM
MD
LG