لینک های دسترسی

کرزی: پارلمان باید رخصتی خود را به تعویق اندازد


حامد کرزی، ریس جمهور افغانستان به پارلمان کشور هدایت داده است تا جهت رای دهی به نامزدان تازه وی برای کابینه، رخصتی زمستانی خود را به تعویق اندازد. این درحالیست که پارلمان اکثریت نامزدان اصلی هفته گذشته را رد نمود.

کرزی این امر را بروز دوشنبه در مطابقت به یک ماده قانون اساسی صادر کرد که به او اجازه میدهد جلسات فوق العاده پارلمان را تشکیل دهد.

او گفت اعضای پارلمان، باید تا زمان انتخاب وزرای جدید رخصتی ۶ هفته ای خود را به تعویق اندازند.

پارلمان افغانستان هفته گذشته، از ۲۴ نامزد پیشنهادی، صرف ۷ تن آن را تصویب نمود.

در بین رد شدگان یکی هم جنگ سالار سابق، اسمعیل خان وزیر آب و برق قرار دارد که متهم به تخطی از حقوق بشر میباشد.

همچنان بروز دوشنبه یک سخنگوی ملل متحد گفت، ملل متحد در مورد اینکه مقامات افغان علیه فساد در کشور بصورت کافی اقدام کرده اند و یا نه، تا به حال تصمیم نگرفته است. انجام کار کافی علیه فساد اداری زمینه جلب حمایت مالی ملل متحد به انتخابات پارلمانی ماه می در آنکشور را ممکن میسازد.

سخنگوی ماموریت ملل متحد در افغانستان میگوید، "مقامات میخواهند شاهد بر طرفی افرادی باشند که در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته دست به فساد زدند."

دیپلومات های غربی از حامد کرزی خواسته اند تا انتخابات پارلمانی را تا زمانی به تعویق اندازد که در کمیسیون انتخاباتی اصلاحاتی به میان آمده است.

کرزی تاکید میکند که انتخابات ماه می طبق برنامه به پیش خواهد رفت، ولی معلوم نیست که آیا جامعه بین المللی، بدون آمدن اصلاحات لازمه در کمیسیون، راه اندازی انتخابات را کمک خواهد کرد یا نه.

در یک گزارش های دیگر، مقامات ناتو و برتانیه در افغانستان میگویند، ۴ عسکر امریکایی و یک عسکر برتانوی بروز یکشنبه در دو انفجار جداگانه بم کنار جاده در نواحی جنوبی آنکشور، هلاک شدند.

ناتو طی یک اعلامیه بروز دوشنبه هلاکت آنان را اعلان نمود، ولی در مورد اینکه آنها مربوط کدام بخشی از قوا و اینکه انفجار دقیقا در کجا صورت گرفت، تفصیلی ارائه نکردند.

وزارت دفاع برتانیه گفت، عسکر آنکشور در هنگام گزمه در ولایت هلمند کشته شد.

سال گذشته، خشونت در افغانستان از زمان آغاز آن در سال ۲۰۰۱، به بلند ترین سطح خود رسید.

XS
SM
MD
LG