لینک های دسترسی

هجوم صدها فامیل بیجا شده از هلمند به نیمروز


در حالی که کمتر از یک هفته از آغاز عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو در ولایت جنوبی هلمند می گذرد، صدها فامیل از ساکنین ولسوالی های آشوب زده هلمند برای فرار از تبعات جنگ به سمت ولایت همجوار یعنی نیمروز هجوم آورده اند.

مسوولین ولایت نیمروز می گویند اکثر این بیجا شده گان مربوط به منطقه سیستانی ولایت هلمند هستند که در شرایطی سخت از جنگ جان سالم بدربرده و خودرا به ولسوالی خاشرود نیمروز رسانده اند.

گزارشات محلی حاکی از آنست که این فامیل های بیجا شده فقط موفق به نجات خود از جنگ شده و در حال حاضر شدیدن به پوشاک، غذا ودارو نیاز دارند.

تعدادی از این بیجا شده گان در تماس های تلفنی با رسانه ها می گویند که درحال حاضر در درون چهاردیواری های بدون سقف بسر می برند و تا اکنون هیچ کمکی از جانب دولت و موسسات بین المللی به آنها صورت نگرفته است.

رحمت الله یک تن از این بیجا شده گان است. او وضعیت را وخیم توصیف کرده و خواهان کمک های عاجل به این بیجا شده گان می باشد.

مقامات محلی در ولسوالی خاشرود نیمروز می گویند با جدیت مشغول تهیه گزارشات پیرامون این بیجا شده گان هستند و خواهان کمک های عاجل نیز شده اند. این سخنان را هاشم میرزایی ولسوال خاشرود به رسانه ها گفته است.

در عین زمان غلام دستگیر آزاد والی نیمروز در تماس تلفنی گفت که تعدادی از موسسات بین المللی برای بردن کمک ها به محل اماده گی خودرا اعلام کرده اند.آقای آزاد تعداد این بیجا شده گان را حدود 300 خانوار اعلام کرد.

آگاهان براین عقیده اند که احتمال افزایش تعداد بیجا شده گان در نتیجه شدت یافتن جنگ در هلمند وجود دارد. با توجه به فصل زمستان و هوای سرد بیجا شدن تعداد بیشتر مردم از مناطق آشوب زده هلمند می تواند خطر برزو یک فاجعه انسانی را بیشتر سازد.

گزارشات مقامات محلی هلمند نشان می دهد که تا اکنون 1240 خانوار از ولسوالی مارجه این ولایت به لشکرگاه هجوم آورده اند که گفته می شود با شدت یافتن جنگ در هلمند این افراد ناگزیر از رفتن به سمت ولسوالی های ولایت نیمروز هستند.

اردوی ملی افغان و نیروهای ناتو اوایل هفته جاری عملیات مشترکی را در ولایت هلمند آغاز نمودند که گفته می شود بزرگترین عملیات این نیروها علیه شورشیان طالب از سال 2001 به این طرف می باشد. گفته می شود بیشتر از 20 غیر نظامی تا اکنون در جریان این عملیات کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG