لینک های دسترسی

حملات انتحارى مرگبار در کابل


حوالى ساعت هفت صبح جمعه دو حمله انتحارى و در گیرى چهار ساعته میان قواى امنیتى و حمله آوران انتحارى که در دو مهمانخانه واقع در شهر نو کابل صورت گرفت بیش از پنجاه نفر کشته و زخمى شده اند که

در میان قربابیان اتباع خارجى عمدتا شهروندان هندى شامل اند .

سید عندالغفار سید زاده ,ریس تحقیقات جنایى پولیس کابل و دیگر مقامات امنیتى که به ساعت ١١ قبل از ظهر

ختم عملیات علیه حمله آوران را اعلام کردند , گفتند که ٣ نفر حمله آوران انتحارى در محل حادثه ازمیان رفتند

و در مورد تعداد تلفات ارقام دقیق را ارایه کرده نمى توانند ; زیرا زخمى ها در شفاخانه هاى مختلف انتقال شده اند

ریس تحقیقات جنایى پولیس کابل ,راجع نه چگونگى حادثه به خبر نگاران چنین معلومات داد :

" به ساعت هفت صبح یک حمله انتحارى در قسمت مقابل پارک شهر نو علیه یک مهمانخانه شخصى به نام آریا که در آنجا اکثرا اتباع هندى زنده گى مى کردند اول با انفجار یک موتر بم حمله صورت گرفت به تعقیب

از او, دو نفر انتحارى داخل مهمانخانه دیگر به نام پارک ریزیدنت شدند "

ساعتى بعد از ختم عملیات دفع حمله انتحارى , سخنگوى وزارت امور داخله همرا با جنرال عندالرحمان رحمان ق. زون د ١٠١ آسمایى در یک کنفرانس خبرى شرکت کرده شمار کشته شده گان را ١٦ تن معرفى کردند :

" تعداد مجموعى کشته شده گان و شهد ا درین حادثه ١٦ تن مى باشد وتعداد زخمیان بطور مجموعى الى اکنون به ٣٨ تن مى رسد"

قربانیا ن حادثه امروز نوسیله امبولانس ها به ذشفاخانه ها انتقال یافتند ; اما این منانع شفاخانه ها هم ارقام دقیق ارایه نمى کنند . در مهمانخانه آریا که مورد حمله انتحارى قرار گرفته است بیشتر اتباع هندى مخصوصا داکتران شفخانه صحت طفل اندراگاندى اقامت داشتند و مقامات امنیتى هم کشته شدن چهار تبعه هندى و یک ایتالوى را تایید مى کنند ولى جسد ١١ تن هنوز شناسایى نه شده اند.

طالبان – که علیه حاکمیت مى جنگند- مانند همیشه در تماس با رسانه ها مسولیت این حمله انتحارى را پذیرفته اند . از جانب دیگر حامد کرزى ریس جمهور کشور , با انتشار اعلامیه مطبوعاتى حمله انتحارى روز جمعه را که در روز خجسته میلاد النبى صورت گرفته است غیر انسانی و غیر اسلامى خوانده نه شدت تقبیح کرده است. و همچنان سفارتخانه هاى کانادا , ایالات متحده امریکا و سازمان ملل با پخش اعلامیه ها حمله انتحارى روز جمعه بر دو مهمانخانه در کابل را محکوم کرده اند .

این بار اول نیست که کابل پایتخت کشور , شاهد حملات مرگبار مسلحانه بوده تلفات و خسارات سنگین و جنران ناپذیر را متقبل مى شود ; بلکه در گذشته دها مرتبه چنین واقعات تلخ را تجرنه کرده است و آخرین حمله انتحارى قبلى در هنگام مراسم تحلیف ریس جمهور کرزى بود که افراد مسلح در یک عملیات گسترده چند عمارت در مرکز کابل را به تصرف خود دراورده براى چند ساعت با قواى امنیتى کشور به تبادل آتش پرداختند که در نتجه آن , ١٢ نفر کشته و نیش از ٧٠ تن هم زخمى شدند.

XS
SM
MD
LG