لینک های دسترسی

Breaking News

نیویارک تایمز: 'شبکه خصوصی جاسوسی' امریکا در افغانستان و پاکستان


روزنامه امریکایی نیویارک تایمز گزارش میدهد که یک کارمند وزرات دفاع ایالات متحده که قراردادی های خصوصی را در افغانستان و پاکستان، برای تعقیب شورشیان مظنون استخدام کرده، احتمالاً از قوانین ایالات متحده تخطی نموده است.

روزنامه از مقامات نظامی و استخباراتی ایالات متحده نقل میکند که میگویند، قراردادیان از شرکت های خصوصی یی استخدام شده اند که عموما فعالین سابق سی آی ای و قوای خاص را استخدام میکنند.

گفته میشود که این شرکت ها بخاطر کسب اطلاعات در مورد بود و باش رهبران تندرو و کمپ های تمریناتی در پاکستان و افغانستان، مخبرانی را استخدام نموده و معلومات ِگرفته شده بعدا به قوماندانان امریکایی جهت اتخاذ تدابیر جدی داده میشد.

سی آی ای و اردوی امریکا عموما فعالیت های استخباراتی را انجام میدهند، ولی بصورت عموم این برای اردو غیر قانونی است که از قرار دادی های خصوصی برای فعالیت های جاسوسی استفاده نماید.

اسوشیتد پرس از سخنگوی وزرات دفاع بروز دوشنبه نقل قول نمود که گفته است این گزارش سوالاتی را خلق میکند که خواهان بررسی های بیشتر توسط وزرات دفاع است.

روزنامه از مقامات معرفی نشده نقل قول میکند که میگویند سی آی ای سال گذشته به مامورین استخبارات وزارت دفاع در مورد فعالیت های جدی شکایت نموده بود که در جریان عملیات ِ به رهبری مایکل فورلانگ، بدست داشت.

فورلانگ مامور رسمی وزارت دفاع است که با قوماندانی ستراتیژیک ایالات متحده ارتباط دارد.

نیویارک تایمز میگوید شبکه استخباراتی را که فورلانگ تاسیس کرده بر شبکه مخبران اتکاء داشته و شاید هم کار خود را ذریعه پولی به پیش میبرد که قصد آن جمع آوری معلومات در مورد مسایل سیاسی، ملی و قبیلوی در افغانستان است.

XS
SM
MD
LG