لینک های دسترسی

Breaking News

جستجو برای جلوگیری شیوع مرض سرخکان در دایکندی


به منظور مقابله با مرض سرخکان که از یکماه قبل در مناطقی از ولسوالی گیزاب ولایت دایکندی شیوع پیدا کرده بود اولین محموله ادویه به منطقه مواصلت نموده است مرض سرخکان که از یکماه قبل در بخش هایی از ولسوالی گیزاب ولایت دایکندی شیوع پیدا کرده بود، به گفته مردم و یک داکتر محلی باعث مرگ حداقل 33 نفر گردیده است.

به منظور مقابله با این مرض و واکسن نمودن افرادی که در معرض ابتلا به این مرض قرار دارند دو هیئت جداگانه از نیلی مرکز ولایت دایکندی و ترینکوت مرکز ولایت ارزگان به ولسوالی گیزاب رسیده، فعالیت های خود برای مهار این مرض را آغاز کرده اند .

داکتر رحمت الله جوادی که در محل فعالیت داشته و اولین بارشیوع مرض سرخکان را گزارش داده بود میگوید هم اکنون هردو هیئت مشغول بررسی وضعیت و تداوی مصابین به مرض سرخکان میباشند.

امین الله دانش سرپرست ریاست صحت عامه ولایت دایکندی هم رسیدن ادویه به منطقه مصاب به سرخکان را تایید کرده میگوید تا کنون بیش از چهار صد نفر واکسن شده اند. وی تعداد تلفات را نیز کمتر از گزارش های قبلی دانسته میگوید تا کنون مرگ 18 نفر تایید شده است.

اما داکتر رحمت الله که قبلا مرگ 33 نفر را تایید کرده بود میگوید هنوز تحقیقات پایان نیافته و با بررسی مناطق باقیمانده رقم اصلی معلوم خواهد شد.

داکتر جوادی میگوید ادویه ارسال شده به منطقه به قدر کافی است و در صورت ضرورت ادویه بشتری ارسال خواهد شد.

این در حالی است که چندی قبل آقای اعتمادی ولسوال کیتی یکی دیگر از ولسوالی های دایکندی نیز از شیوع مرض سرخکان در آن ولسوالی خبرداده بود.

امین الله دانش سرپرست ریاست صحت عامه دایکندی وجود سرخکان در کیتی را نیز تایید کرده گفت با اقدامات عاجلی که روی دست گرفته اند سرخکان درکیتی مهار شده است.

وی علاوه نمود به خاطر بررسی وضعیت سرخکان در دایکندی یک هیئیت از کابل به دایکندی رفته است تا وضعیت را از نزدیک بررسی نماید.

در مورد مشابهی ولسوال پنجو ولایت بامیان هم ازشیوع سرخکان در آن ولسوالی خبرداده مرگ پنج نفر را از این سبب در منطقه ترغی تایید کرده بود که به گفته رئیس صحت عامه بامیان با اعزام تیم صحی به منطقه با آن مرض مقابله صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG