لینک های دسترسی

'علاقمندی هند برای کمک به افغانستان'


روزنامه واشنگتن پست در شماره روز یکشنبه خود مطلبی در مورد علاقمندی هند برایکمک به افغانستان منتشر نموده است که در آن آمده باشنده گان قریه های که در دامنه های گستردهکوههندو کشزنده گی می کنند ، در این اواخر تصویر های تازه یی را به چشم انداز مناظر خویش اضافه نموده اند : برج های فولادی که سر به آسمان برآورده است .

این برج ها در جمله کمک 1.3 میلیون دالری هند است که برق را به منطقه یی که در آنجا از مدت ها به این طرف برق موجود نبود ، انتقال میدهد .این برج ها همچنان نمایانگر رقابت شدید هندبا حریف عمده اش ، پاکستان می باشد که در افغانستان تازه از جنگ برخواستهبه زور آزمایی برخواسته است .

روزنامه به ادامه می نویسد افغانستان پلی است به طرف آسیای میانه که در آنجا ذخایر گستردهتیل موجود است . کشور های هند و پاکستان که هردو دارای سلاح ذروی بودهاما دسترسی کافی به برق ندارند ، مایل اند تا از این طریق به آن ذخایر دسترسی پیدا نمایند .

روزنامه اضافه می کند اما این علاقمندی و تلاشهای هند در افغانستان به قیمت چهار حمله که منجر به کشته شدن 101 نفر و زخمی شدن 239 تن دیگر ، در دو سال گذشته گردید ، تمام شد . حمله به دو مهمانخانهدر کابل در ماه فبروری منجر به هلاکت 7هندی به شمول یکهنرمند و انجینیر مسوول پروژه برق ( چهار باغ ) گردید .

روزنامه واشنگتن پست می نویسد برای مقامات ایالات متحده افزایش حضور هند در افغانستان ، با مشکلات امنیتی و سیاسی همراه می باشد. ایالات متحده از آن نگران است تا موازنه حساس روابطبا پاکستان برهم نخورد.

روزنامه از قول رابرتگیتس وزیر دفاع ایالات متحدهدر آخرین سفرش به هند نوشته است اجازه بدهید با همدیگر صادق باشیم ، بد گمانی و سو ظنی در نزد هردو کشور در مورد آنچه در افغانستان انجام میدهند ، موجود است .روزنامه ادامه میدهد ایالات متحده احساس می کند ازجانب پاکستان، برای محدود نمودننقش هند در افغانستان ، تحت فشار قرار دارد.

پاکستان که افغانستان را به صفت متحد طبیعی خود می پندارد ، عمیقا از تلاشهای هند در این کشور نگران است .

روزنامه از قول مقامات ایالات متحده و ملل متحده افزوده است آنان از این هراس دارند تا مبادا جنگجویان مرتبط با پاکستانحملاتی را علیه اتباع هندی که در پروژه های بازسازی در افغانستان کار می کنند و اهداف دیگری مرتبطبه هند ، سازماندهی نموده و به این ترتیبتلاشها برای استقرار امنیت در افغانستانرا با بن بست مواجه سازند .

روزنامه با ذکر این نکته که هند پاکستان را به دست داشتن در این حملات متهم نموده و پاکستان همواره این اتهام را رد نموده است ، می نویسد حمله بهدو مهانخانه در کابل که منجر به هلاکت ( بولا رام ) انجینیر برق و مسوول پروژه ( چهارباغ ) وکارمندان دیگر هندی گردید، خشم گسترده مردم را در برابر پاکستان شدت بخشیده است .

روزنامه در اخیر از قول جیلانی لطفییکی از همکاران این انجینیرهندینوشته است بولا رام وقتی کشته شد که پروژه ویتقریبا به آخررسیده بود . اومی گوید لطفا به هند بگویید که ما بسیار متاسف هستیم . رام به مردم ما برق تهیه می کرد ، که این برای ما یک امر حیاتی است . لطفا بگویید که این افغانها نبودند که زنده گی او را دزدیدند .

XS
SM
MD
LG