لینک های دسترسی

Breaking News

اعتراف فیصل شهزاد در ارتباط با حمله نافرجام به شهر نیویارک 


اعتراف فیصل شهزاد در ارتباط با حمله نافرجام به شهر نیویارک 

<!-- IMAGE -->

اریک هولدر، وزیر عدلیه ایالات متحده میگوید مردیکه متهم به اقدام برای بم گذاری در تایم اسکویر نیویارک میباشد، از دست داشتن به این دسیسه اعتراف نموده و در حال همکاری با مامورین امنیتی میباشد.

فیصل شهزاد متهم به دهشت افگنی و سعی برای استفاده از سلاح کشتار جمعی میباشد. وی در اواخر روز دوشنبه در داخل طیارۀ که از میدان هوایی جان اف کندی در نیویارک بمقصد دوبی پرواز مینمود، دستگیر شد.

مدعی العمومان، فیصل شهزاد را متهم به استفاده از سلاح کشتار جمعی برای کشتن و صدمه زدن به مردم امریکا نموده اند. آنان همچنان میگویند شهزاد اعتراف نموده است که تعاملات ساختن بم را در پاکستان فرا گرفته است.

بروز سه شنبه، مامورین امنیتی فدرال و شهر نیویارک طی یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر واشنگتن در مورد این قضیه با خبرنگاران صحبت نمودند.

اریک هولدر، وزیر عدلیه ایالات متحده گفت:

«این دسیسه، یک اقدام بسیار جدی بود. اگر موفق میشد، نتیجه آن یک حمله دهشت افگنی مرگباری بود که منجر به کشتار و ویرانی در قلب شهر نیویارک میگردید.»

هولدر گفت تحقیقات همچنان در مورد این دسیسه کاملاً واضح دهشت افگنی که هدف آن به قتل رسانیدن امریکایی ها بود، ادامه دارد. وزیر عدلیه امریکا گفت تحقیقات فوری از جانب مامورین فدرال، ایلتی و محلی منجر به دستگیر نمودن شهزاد گردید.

جان پیستولی، معاون اداره تحقیقات فدرال یا FBI گفت که شهزاد قبل و بعد از آنکه حقوق عدلی یا میراندا بوی ابلاغ گردد، با مامورین همکاری میکرد.

«کفایت میکند که گفته شود که وی اطلاعات ، استخبارات و مدارک ارزندۀ را چنانیکه وزیر عدلیه بیان داشت قبل و بعد از آنکه حقوق میراندای وی بوی ابلاغ شد، در اختیار ما گذاشته است و همچنان به همکاری و فراهم آوردن اطلاعات با ارزش ادامه میدهد.»

بعد از آنکه تحقیق کننده گان شهزاد را به موتریکه برای بم گزاری در تایم اسکویر مورد استفاده قرار گرفته بود، مرتبط ساختند، وی را دستگیر نمودند.

دسیسه بم گزاری زمانی ناکام شد که یک رهگذر در تام سکویر متوجه شد که از یک موتر سپورتی دود خارج میشود. و بعد گروه خنثا ساختن بم، وسایل منفجر کننده را از بم جدا ساختند.

مامورین امنیتی میگویند این بم قادر به صدمات و مجروح ساختن مردم بود. و اما، پیستول، معاون FBI میگوید که بنظر نمیرسد طرز ساختن بم، پیشرفته بوده باشد.

«از نقطه نظر ما، بنظر نمیرسد که یک وسیله پیچیده بوده است. زمینه های زیادی برای ناکامی این وسیله وجود داشت.»

جیمز کاڤاناها، که بعد از ۳۳ سال از اداره مبارزه با الکل، تنباکو، سلاح و مواد منفجره تقاعد نموده است هم با این نظر موافق میباشد:

«شاید باعث کشته شدن کسانی میشد که بسیار به آن موتر نزدیک میبودند. شاید کسانی را به قتل می رسانید که در موتر پهلوی آن بودند. ولی منجر به ویرانی یک سرک و یا ویران نمودن کدام تعمیر نمیشد. چرا که یک وسیله بزرگ نبود، و بسیار به ضعیفی بسته بندی شده بود. سیستم های آتش گرفتن و فیوز، در حالت خرابی قرار داشت. مثل این می ماند که کسی با خواندن طرز بسته بندی از طریق انترنت آنرا درست کرده باشد و یا کسی زبانی به آنان طرز بسته بندی را گفته باشد.»

بعد از آنکه تحقیق کننده گان موتر را به شهزاد ارتباط دادند، نام وی در فهرست کسانیکه اجازه پرواز را ندارند، گذاشته شد معمولاً مظنونین به دهشت افگنی و یا ارتباط به دهشت افگنان در این فهرست قرار میگیرند. و طیاره حامل شهزاد کم مانده بود که پرواز کند که دوباره به دروازه واپس خوانده شد و وی دستگیر گردید.

ٍمامورین امریکایی تحقیق میکنند که باوجودیکه نام شهزاد در فهرست خاص اجازه نداشتن به مسافرت هوایی بود وی چگونه داخل آن طیاره گردیده بود.

جنیت ناپولیتانو، وزیر امنیت داخلی میگوید حتی اگر این طیاره در حال پرواز هم میبود، مامورین آنرا دوباره بر می گشتاندند.

اریک هولدر، وزیر عدلیه امریکا میگوید وی هیچ اطمینان داشت که شهزاد دستگیر خواهد شد.

«من تمام دیروز و دیشب در اینجا بودم و از تمام جریانات تعقیب اطلاع داشتم، و هیث هراسی نداشتم که ما از ناحیه گم کردن وی در خطر خواهیم بود.»

شهزاد که سی ساله میباشد، تبعه ایالات متحده و در اصل پاکستانی میباشد.

XS
SM
MD
LG