لینک های دسترسی

وزارت دفاع موجودیت اختلافات قومی در اردوملی را رد نمود


وزارت دفاع موجودیت اختلافات قومی در اردوملی را رد نمود

<!-- IMAGE -->

مقامات وزارت دفاع ملی افغانستان گزارشات نشر شده توسط یک نهاد بین الملی را رد کرد که گفته است موجودیت اختلافات قومی در میان اردو ملی افغاستان باعث از هم پاشی ان خواهد شد .

نهاد موسوم به گروه بحران های بین الملی که مرکز ان درجنوب اسیا میباشد وگزارشاتی رادر مورد بحران در سراسر جهان به نشرمیرساند درتازه ترین گزارش خود موجودیت اختلافات قومی در میان اردو ملی افغانستان را زمینه میداند برای از هم پاشی ان .

وزارت دفاع ملی افغانستان با نشر اعلامیه در حالیکه این گزارش را بی بنیاد دانسته وانرا رد نموده گفته است که گروه بحران های بین الملی به توضحی مسایل نپرداخته است

جنرال ظاهر اعظیمی سخنگو وزارت دفاع ملی به رادیو اشنا صدا امریکا گفت درمورد شیوه های بهتر انکشاف اردو ملی دید گاهی های متفاوتی وجود دارد که هریک متمم دیگر ان میباشد.

اقای اعظیمی میگوید نظرسنجی های که در مورد اردو ملی افغانستان صورت گرفته نووپنج در صد مردم افغانستان رضائیت شان را از اردوملی کشور نشان داده اند

در این گزارش ازقول يک کارشناس ارشد اين گروه گفته شدهکه اردوى ملى افغانستان به حمايتبيشتر وقويتر نياز دارد و بايدنقش ستراتيژيكى اردوى ملى درثبات افغانستانناديده گرفته نشود .

اقای اعظیمی در حالیکه مپذیرد تا سال 2007 میلادی توجه جدی به اردو ملی افغانستان صورت نگرفته بود و چالش های را کهسر راه اردو ملی موجود بودهنادیده نمیگیرد ولی میگوید در حال حاضر اردوملی افغانستان مجهز با سلاح مدرنی میباشد که ناتو از ان استفاده میدارد

گروه بحران های بین الملی دراین گزارش توجه جامعه جهانی را جلب نموده وگفته است که حمایت بین الملی نباید در جهت افزایش نیروهای اردومعطوف گردد بلکه هدف باید افزایش ارتقا ظرفیت در میان منسوبین اردو باشد .

در گزارش تاکید صورت گرفته تابالای اردوملی افغانستان کار دوامدار صورت بگیرد تا درصورت بیرون شدن نیروهای بین الملی از افغانستان انها توانایی دفاع ازکشور شان را داشته باشند .

در اعلامیه وزارت دفاع ملی افغانستان گفته شده که اردو ملی افغانستان که اساس ان در ماه دلو سال 1380گذاشته شده است تا اکنون دارا قوس سعودی کمی وکیفی بی سابقه بوده ومشکلاتی را نیز با خود داشته است ولی اردو افغانستان ن در مقایسه با اردوهای که چندین دهه از عمر انها میگذرد وازنظراقتصادی سیاسیواجتماعی در سطحی بلند تر قرارداشته و مشکلاتی فراوانی در عرصه های سازماندهی مسایل لوژستکی وکادردارند بااردوی نوبنیاد افغانستان قابل مقایسه نمی باشد

XS
SM
MD
LG