لینک های دسترسی

Breaking News

قتل 50 جنگجوی طالب در ولايت زابل - 2003-08-25


مامورين محلی در افغانستان ميگويند در جريان يک عمليات مشترک قوای افغانی و امريکائی تا 50 جنگجوی طالب در ولايت زابل کشته شده اند.

مامورين ولايت زابل گفتند قوای ايالات متحده و افغان در عمليات هوائی و زمينی روز دوشنبه يک کمپ طالبان را تخريب نمودند. طيارات جنگی مناطق کوهستانی را که گفته ميشد پنهان شده و بروزهای جمعه و شنبه ازانجا عليهء حکومت حمله را براه انداخته بودند مورد حمله قرار دادند.

در يک عمليات جداگانه قوای افغانی و ايالات متحده در جنوب شرق افغانستان به تعقيب يک سلسله حملات شورشيان ضد حکومت، حد اقل ۴۰ طالب مظنون را دستگير کردند.

عمر صمد سخنگوی وزارت خارجهء افغانستان ميگويد اين توقيف ها در ولايت پکتيکا رخ داده است. او گفت توقيف شدگان شايد شامل کسانی باشد که با شبکهء دهشت افگنی القاعده و گلبدين حکمتيار، جنگ سالار پشتون ارتباط دارند. اين توقيف ها بعد از يک سلسله زدوخوردهای تازه بين قوای حکومت و جنگجويان طالب در جنوب شرق افغانستان در نزديک سرحد پاکستان صورت گرفت. بروز شنبه از اثر يک حملهء چريکی نا بهنگام د ر ولايت زابل پنج عسکر حکومتی کشته شدند.

قوای حکومت افغانستان و ائتلاف تحت رهبری ايالات متحده از وقت سقوط طالبان در نومبر سال ۲۰۰۱ باينطرف چريک ها را در جنوب شرق افغانشستان تعقيب می کنند. قوای ائتلاف در صدد توقيف ملاعمر رهبر طالبان و اسامه بن لادن رهبر القاعده هستند.

گمان برده می شود که گلبدين حکمتيار، جنگ سالار پشتون، با بقايای طالبان و القاعده متحد شده تا حکومت حامد کرزی را که از پشتيبانی غرب بهره مند است از قدرت براندازد.

XS
SM
MD
LG