لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: کاتب هزاره پدر تاریخ‌نگاری معاصر افغانستان بود


برای نخستین‌بار سیمینار علمی به هدف تجلیل از مقام و شخصیت فیض‌محمد کاتب در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد

برای نخستین‌بار در هشتادوششمین سالیاد درگذشت فیض‌محمد کاتب هزاره، یکی از مؤرخان مشهور افغان، سیمینار علمی به هدف تجلیل از مقام و شخصیت فیض‌محمد کاتب در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، در این سیمینار گفت، فیض‌محمد کاتب هزاره تنها مؤرخ نبود؛ بلکه یک شخصیت ذکی و "محقق زحمت‌کش" بود.

به باور رئیس جمهور افغانستان، این تاریخ‌نویس افغان، به دلیل این که به مدارک و اسناد دست اول دولتی دسترسی داشت، صاحبان قدرت را از نزدیک می‌شناخت و در اکثریت وقایع حضور داشت، توانست شاهکار بیافریند.

او گفت "هنگامی که شاهکار فیض محمد کاتب را در مقایسه با دیگر کسانی که پیش یا پس از او دست به این کار زده اند، مقایسه کنیم و مزایای برجستۀ کار او را متوجه باشیم، به این نتیجه می‌رسیم که او به حق پدر تاریخ‌نویسی معاصر افغانستان است و آثار او برای نسل‌ها قابل مطالعه و استفاده خواهند ماند".

رئیس جمهور هم‌چنان تأکید کرد که هرچند فیض‌محمد کاتب مأمور دربار بود؛ اما تصویر وی از رویدادهای تاریخی یک طرفه نیست که تنها کارنامه‌های حاکمان را نگاشته باشد؛ بلکه او مقاومت مردم را در برابر قدرت مطلقه را نیز به تصویر کشیده است.

آقای غنی، با تأکید بر نیاز مبرم بر درک بهتر تاریخ گذشته افغانستان افزود "جنگی که اکنون گریبان‌گیر کشور ما است و فرصت‌های بازسازی و انکشاف را در معرض تهدید قرار می‌دهد، یک عامل آن فقدان آگاهی تاریخی است".

در این سیمینار علمی، بیشتر شخصیت‌های علمی، مؤرخان و فرهنگی افغان حضور داشتند و برخی نیز پیرامون شخصیت و آثار علامه فیض‌محمد کاتب هزاره سخن گفتند.

محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان هنگام افتتاحیه این سیمینار علمی، فیض‌محمد کاتب را از چهره‌های برازنده در تدوین، حفظ و احیای نماد وحدت "تاریخ افغانستان" خواند.

آقای دانش، گفت، در حقیقت اگر کارهای تاریخ‌نگاری علامه کاتب هزاره نمی‌بود، افغان‌ها اکنون از یک بخش گنجنیۀ تاریخی و فرهنگی شان آگاهی نمی‌داشتند.

او افزود "تاریخ در حقیقت مجموعه‌ای از وقایع و واقعیت‌های تلخ و شیرین و سیاه و سفید است، ما نباید همه چیز را سیاهِ سیاه یا سفیدِ سفید ببنیم، ما باید تاریخ خود را با سیاه و سفید آن بخوانیم و بپذیریم و از آن بیاموزیم و عبرت بگیریم".

به باور معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، فیض‌محمد کاتب هزاره توانسته است با امانت‌داری کامل، همه وقایع را در اختیار نسل‌های بعدی‌اش قرار دهد.

ریاست جمهوری افغانستان، به پاس ارج‌گذاری از شخصیت فیض‌محمد کاتب هزاره به وزارت عدلیه دستور داد تا نشانی دولتی را به نام وی ضرب زده و پس از طی مراحل قانونی، در جلسۀ کابینه پیش‌کش کند. همچنان علاوه بر آن، بنای یادبود فیض‌محمد کاتب بر مقبرۀ وی نیز به دستور رئیس جمهور افغانستان اعمار خواهد شد.

فیض‌محمد کاتب هزاره یکی از تاریخ‌نگاران مشهور افغان است که سراج التواریخ، تحفة‌الحبیب و حکمای متقدمین از آثار کاتب هزاره است که چاپ شده است و برخی آثار چاپ‌ناشده نیز دارد.

بر اساس اسناد تاریخی این مؤرخ افغان در سال ۱۳۰۹ خورشیدی به عمر هفتاد سالگی درگذشت. مقبرۀ وی در بالای منطقۀ "بالای جوی چنداول" که حالا به نام "زیارت قران" مشهور است، قرار دارد.

ریاست جمهوری افغانستان، به رابرت دی مک‌جِزنی (Robert D. Mc.Chesney) یک محقق و ترجمان امریکایی که آثار فیض‌محمد کاتب را به زبان انگلیسی ترجمه و چاپ کرده است، مدال دولتی علامه سید جمال‌الدین افغان را تفویض کرد. همچنان از دوازده محقق، مؤرخ و نویسندۀ افغان نیز که در بخش‌های افغانستان‌شناسی و تاریخ‌نگاری این کشور کارهایی را انجام داده اند، تقدیر کرد.

XS
SM
MD
LG