لینک های دسترسی

Breaking News

فلسطین پول صرفیۀ برق حماس را نمی‌دهد


آرشیف: در حالی حاضر مردم منطقۀ در ۲۴ ساعت فقط شش ساعت به برق دسترسی دارند

حکومت خود مختار فلسطین در کرانۀ غربی روز پنجشنبه به اسرائیل گفت که پرداخت صرفیه برق اسرائیل را به نوار غزه که در کنترول تندروان حماس است، متوقف می کند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که تشنج میان تندروان حماس و محمود عباس، رئیس جمهور حکومت خود مختار فلسطین، تشدید یافته است.

غزه که تحت کنترول گروه حماس است، در حال حاضر، فقط برای مدت شش ساعت در یک شبانه روز برق دارد.

آقای عباس تهدید کرده است که بر گروه حماس، رقیب سیاسی اش، فشار مالی اعمال می کند تا از کنترول نوار غزه، صرف نظر کند. گروه حماس این منطقه را در سال ۲۰۰۷ میلادی پس از یک جنگ خونین از نزد رئیس جمهور عباس به کنترول خود در آورد.

از آن به بعد، تلاش ها برای مصالحه میان دو گروه متخاصم حماس و رئیس جمهور عباس در کرانۀ غربی و نوار غزه به ناکامی انجامیده است. تندروان اسلامی گروه حماس گفته اند که تهدید رئیس جمهور عباس روحیۀ آنان را تضعیف نخواهد کرد.

اسماعیل رضوان، یکی از مقامات گروه حماس اقدام آقای عباس را محکوم کرده گفته است که "غیر منطقی است که غزه در محاصره باشد و به دلیل اختلافات سیاسی از برق، آب و نیازمندی های اولیه محروم گردد."

پس از آنکه غزه در سال ۲۰۰۷ میلادی در کنترول گروه حماس در آمد، مردم این منطقه از مشکلات زیادی رنج برده اند. کنترول این منطقه موجب شد تا اسرائیل و مصر نیز سرحدات خود را در برابر حماس مسدود کنند.

نظامیان اسرائیلی گفته اند که حکومت به رهبری آقای عباس آنان را آگاه کرده است که پرداخت صرفیه برق به منطقه غزه را به صورت فوری متوقف می کند.

تلاش برای پس گیری غزه در حالی صورت می گیرد که قرار است آقای عباس هفتۀ آینده با دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در قصر سفید ملاقات کند. در عین حال، آقای عباس تحت فشار قرار دارد تا از همه مردم فلسطین نمایندگی کند—به شمول مردم منطقۀ غزه.

خلیل ال خلیل حیاء، دومین رهبری عالیرتبۀ حماس، به خبر گزاری اسو شیتد پرس گفته است که اگر آقای عباس تلاش کند که غزه را به زانو در آورد و حماس را به زور وفادار خود کند، چنین تلاش ناکام خواهد شد.

آقای خلیل حیاء گفت، "غزه به مثابۀ یک بیرل مواد انفجاری است و وی {عباس}قادر نیست تا این بیرل را بیشتر فشار دهد. اگر چنین کند، از هر جهت در برابرش انفجار خواهد کرد."

XS
SM
MD
LG