لینک های دسترسی

Breaking News

کشته شدن 11 تن در واقعۀ فروریزی معدن در بغلان


آرشیف
آرشیف

مقامات در شمال افغانستان میگویند شام جمعه ، در اثر فروریختن یک معدن ذغال سنگ در ولسوالی نهرین ولایت بغلان 11 کارگر هلاک شد.

شیر محمد جهش خبر نگار رادیو آشنا از ولایت بغلان گزارش می دهد که

این حادثۀ خونین در یک معدن ذغال سنگ واقع در ولسوالی نهرین ولایت بغلان رخ داده که در آن یازده کارگر معدن جان خود را از دست داده اند. وی استناد بر اظهارات مقامات محلی گفت که تا شام روز شنبه توانسته اند تنها جسد هفت تن از کارگران را بیرون بکشند. همچنان 20 تن از باشندگان محل که برای نجات گیر مانده ها در داخل معدن ذغال شتافته بودند نیز مسموم شده اند. با توجه به نقل قول های که از مقامات محل داشته اند، نبود تجهیزات و کندن کاری های غیر فنی باعث شده تا این تعداد کارگران در داخل معدن گیر مانده و انتشار گاز سبب آتش سوزی در داخل سوف شده است.

از جانب دیگر جواد عمر سخنگوی وزارت معدن و صنایع افغانستان طی مصاحبۀ با رادیو آشنا، هرگونه تعهد با کارگرانی را رد کرد که خود سرانه دست به کاوش معادن میزنند.

"دولت افغانستان و وزارت معدن این کشور هیچگاهی این آرزو را نداشته است که منابع زیر زمینی ما خود سرانه استخراج شود. به خاطریکه از یک جانب استخراج خود سرانه و غیر فنی معادن را آسیب می رساند و از جانب دیگر همان حق الامتیاز که حق مردم و دولت افغانستان است ضایع شود."

سخنگوی وزارت معدن و صنایع افغانستان، موجودیت نا امنی را در همچو ساحات دلیل عدم جلوگیری مردم از کاوش های خود سرانه عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG