لینک های دسترسی

Breaking News

تقاضای دیده بان حقوق بشر از حامدکرزی


تقاضای دیده بان حقوق بشر از حامدکرزی

سازمان دیده بان حقوق بشر با نشر اعلامیه ای از حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، خواسته است تا افراد کارشناس، مستقل و با تجربه را در کمیسیون مستقل حقوق بشر بگمارد.

در عین حال، رئیس جمهور افغانستان، می گوید در این مورد به اساس قانون اساسی افغانستان و مشوره با جامعه مدنی این کشور تصمیم گرفته خواهد شد.

ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهور کرزی به روز پنج شنبه در صحبت با رادیو آشنا صدای امریکا گفت کار روی فهرست اعضای جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر ادامه داشته و عنقریب این اعضا معرفی خواهند شد.

او در واکنش به درخواست تازه سازمان دیده بان حقوق بشر گفت قانون اساسی افغانستان در این مورد صراحت کامل دارد و رئیس جمهور میتواند به اساس آن فیصله کند.

"یک لست تا کنون به ما از سوی جامعه مدنی رسیده و قرار است که یک لست دیگر هم از نهاد های جامعه مدنی که با رئیس جمهور کشور نشستی داشتند به ما برسد، لست نام ها است که به رئیس جمهور رسیده است، با توجه به لست فرستاده شده و لستی که قرار است بزودی به ما برسد کار صورت میگیرد و امیدوار استیم که بسیار بزودی کمیشنرها به کمیسیون مستقل حقوق بشر معرفی شوند"

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ۹ عضو دارد و اعضای آن توسط رئیس جمهور انتخاب می شود.

هر دورۀ کار اعضای این کمیسیون پنج سال را در بر میگیرد، در ماه دسمبر سال ۲۰۱۱ میلادی دور دوم کار اعضای این کمیسیون به پایان رسید و رئیس جمهور کرزی کار چهار عضو این کمیسیون را تمدید نکرد.

اعضای جامعه مدنی و نهاد های مدافع حقوق بشر با ابراز نگرانی میگویند اگر در تعین این افراد شایسته سالاری در نظر گرفته نشود و افراد به اساس مصلحت ها و وابسته گی ها گماشته شوند، احتمال آن وجود دارد که مؤثریت و استقلال ادامه کار کمیسیون مستقل حقوق بشر مورد سؤال قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG