لینک های دسترسی

Breaking News

تحلیف هشت تن از اعضای جدید ولسی جرگه افغانستان


نمایندگان منتخب که مراسم تحلیف را به جا آوردند.

به روز شنبه در حالیکه اطراف ساختمان شورای ملی افغانستان به وسیله نیروهای نظامی محاصره گردیده بود، پس از جلسۀ طولانی در عقب در های بسته در حضور ۴۵ تن از اعضای ولسی جرگه از گروپ پارلمانی موسوم به اصلاح طلبان، ۸ تن از کاندیدان انتخابات ولسی جرگۀ سال گذشته که از جانب کمیسیون مستقل انتخابات به حیث اعضای جدید ولسی جرگه معرفی شده اند، مراسم تحلیف را بجا آوردند.

الحاج عبدالروف ابراهیمی، رئیس ولسی جرگه قبل از آغاز مراسم تحلیف هشت تن از اعضای جدید ولسی جرگه، وضعیت روز شنبه در اطراف پارلمان را برخلاف میل آن نهاد، وانمود کرد:

" متاسفانه امروز بدون این که ما در جریان باشیم یعنی نماینده گان ملت در جریان باشند در اطراف شورا، ارگانهای امنیتی از جانب حکومت آمد. از موتر خود ما تلاشی صورت گرفت، در حالی که حیثیت این خانۀ ملت آنرا ایجاب نمی کرد. به همه حال، کاری شد که باید نمی شد."

رئیس ولسی جرگه به گروپ پارلمانی موسوم به اصلاح طلبان که نظر به اصرار و پا فشاری آنان این جلسه در حالی دایر گردید که یک بر چهارم نصاب هم تکمیل نبود، خطاب نموده گفت:

"عواقب ما بعد، به عهده هیات اداری ولسی جرگه نیست، بلکه مسوولیت عواقب بعدی به دوش حکومت و همین اعضای موجود شورای ملی میباشد."

ازسوی دیگر، گروپ پارلمانی موسوم به ایتلاف حمایت از قانون که امروز به وسیله نیرو های امنیتی از رفتن شان به داخل تالار ولسی جرگه ممانعت شده است، اقدام کنونی حکومت را یک کودتای نظامی علیه دموکراسی توصیف نموده هشدار دادند که به مبارزه و مقاومت مدنی شان تا دستیابی به اهداف خود ادامه میدهند.

احمد بهزاد، نایب رئیس دوم ولسی جرگه وعضو ایتلاف حمایت از قانون طی نشست خبری در دفتر ایتلاف به رسانه ها گفت:

"کودتای آقای کرزی، علیه خانه ملت، شورای ملی وعلیه نماینده گان منتخب مردم افغانستان وارد مرحله جدید شده است."

آقای بهزاد به نمایندگی از گروپ پارلمانی حمایت از قانون وهیات اداری مجلس صحبت نموده حکومت را با این الفاظ هشدار داد:

" نماینده گان مردم افغانستان عزم خود را جزم کرده اند که در برابر کودتای حکومت علیه شورای ملی ایستاده گی بکنند. البته که به روشهای خشونت آمیز متوسل نمی شویم، بلکه به شیوه مدنی وقانونی با سلاح منطق علیه زورگویی به مبارزات خود ادامه میدهیم."

آقای بهزاد علاوه کرد که هرچند آقای ابراهیمی، رئیس مجلس زیر فشار وتهدید به شرکت در مراسم تحلیف ۹ نفر جدید حضور یافته است اما با آنهم این اقدام آقای ابراهیمی، هیچ وجهه قانونی وحقوقی ندارد و آقای ابراهیمی صلاحیت ندارد که مصوبات مجلس را نادیده بگیرد.

واما، حدود چهل نفر از اعضای گروپ پارلمانی به نام اصلاح طلبان این روز را، روز پیروزی خود پنداشتند.

آقای سلیمانخیل، نماینده جدید از ولایت پکتیکا که در جملۀ اعضای جدید ولسی جرگه می باشد، بعد از ادای مراسم تحلیف در برابر رسانه ها احساس خود را، چنین بیان کرد:

" ازین که حقوق ما، دوباره اعاده شده است خرسند هستیم زیرا که حقوق موکلین ما، هم ضایع شده بود. دیگر ما هم خسته بودیم و از مشکلات بیرون شدیم و ازین که پارلمان هم از جنجال و نزاع یک ساله فارغ شود یک نوع خوشی دیگر است."

گل پاچا مجیدی، عضو ولسی جرگه که درین جلسه اصلاح طلبان شرکت کرده بود در مورد رویداد امروز در ولسی جرگه و تکمیل نبودن نصاب جلسه توضیحات داده گفت:

"این کار نظر به حکم رئیس جمهور و نظر به فیصله ولسی جرگه صورت گرفته است. به قول آقای مجیدی ولسی جرگه فیصله نمود تا هر فیصله یی که ازجانب کمیسیون مستقل انتخابات صورت بگیرد برای ولسی جرگه قابل تایید است و به نصاب ضرورت نداشت."

شکریه بارکزی، عضو ولسی جرگه که در هنگام مراسم ادای تحلیف مجلس را ترک میکرد به رسانه ها گفت که نظریات وکلا مختلف است و من آینده را خوب نمی بینم.

XS
SM
MD
LG