لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات افغان: ۷۵ درصد هزینه‌های درمان به دوش مردم است


وزارت صحت افغانستان میگوید که با وجود پیشرفت‌ها در بخش عرضه خدمات صحی، هنوز هم ۷۵ درصد هزینه‌های درمان در شفاخانه های دولتی به دوش مردم است.

به گفتۀ مقامات وزارت صحت افغانستان، سکتور صحت این کشور برای اصلاحات راه طولانی در پیش دارد.

دیوه صمد، معین پالیسی و پلان وزارت صحت افغانستان، امروز (پنجشنبه ١٢ دسمبر) گفت که مرگ و میر نوزادان در هر صدهزار تولد، از ١٦٥ به ٣٥ درصد و مرگ و میر مادران در هر صدهزار، از ١٦٠٠ به ٦٦٠ نفر کاهش یافته است.

معین وزارت صحت افزود که بخش اعظم هزینه‌های درمان هنوز هم بر دوش مردم است.

خانم صمد افزود که این وزارت در نظر دارد که اختصاص منابع مالی از مرکز به ولایات، ولسوالی‌ها و روستاها بیشتر شود تا توازن منابع مالی صحی به میان آید و نیازهای روستا نشینان در بخش صحت رفع گردد.

به گفتۀ معین وزارت صحت، ایجاد آشیانه‌های صحی و تیم‌های سیار صحی برای ١٠ درصد مردم که از خدمات محروم اند، از برنامه ‌های این وزارت برای پوشش صحی همگانی است.

بر اساس معلومات وزارت صحت، در حال حاضر ۷۵ درصد هزینه‌های خدمات صحی را مردم می پردازند؛ ۲۰ درصد از جانب تمویل ‌کنندگان و پنج درصد از سوی حکومت از طریق بودجه ملی پرداخت می شود.

این در حالی است که بودجه وزارت صحت امسال از ۲۵۵ میلیون دالر به ۱۵۰ میلیون دالر کاهش یافته است.

وزارت صحت گفته است که کاهش بودجه سبب شده هزینۀ اختصاصی سالانه برای هر شهروند افغانستان پنج دالر باشد، در حالی که این رقم در برخی کشورهای همانند افغانستان ۲۰ دالر است.

آمار این وزارت نشان میدهد که سالانه مردم افغانستان حدود ۴۰۰ میلیون دالر را برای تداوی و درمان در خارج از افغانستان مصرف می کنند.

XS
SM
MD
LG