لینک های دسترسی

پنیتا:افغانها میخواهند امنیت کشورشان را تامین کنند


لیون پنیتا وزیردفاع ایالات متحده طی مصاحبۀ با شبکۀ تلویزیونی سی بی سی گفت که مردم افغانستان برای اولین بار میبینند که آنها میتوانند خود شان امنیت کشور شان را تامین کنند و هدف ایالات متحده نیز همین است. وی افزود که هدف، حصول اطمینان از آن است که افغانستان دیگر هیچ زمانی به پناهگاه امن القاعده و متحدین دهشت افگن آن تبدیل نشود و دهشت افگنان توانایی آنرا نداشته باشند که از آنجا بر ایالات متحده و یا هر کشور دیگر حملۀ را طرحریزی کنند. وی گفت که ناتو در این راستا پیشرفت های خوبی داشته است.

وزیردفاع علاوه کرد که سطح خشونت در تناسب به چندهفتۀ گذشته پائین بوده و این بیانگر ضعف چشمگیر القاعده و طالبان است. او گفت که طالبان نتوانسته اند که حتی یک حملۀ منظم را برای تصرف دوبارۀ مناطق از دست داده انجام دهند و آنها دیگر این قابلیت را از دست داده اند.

وزیر دفاع گفت که حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از نیروهای خارجی میخواهد تا آنها آن کشور را ترک گویند و افغان میخواهند که خود مسؤولیت های امنیتی کشور شان را به دست گیرند.

پنیتا افزود که این کار زمانگیر است ما باید آنرا طوری انجام دهیم که نیروهای امنیتی افغان توانایی تامین امنیت آن کشور را داشته باشد. وی گفت که جنرال جان الن قوماندان ارشد نیروهای بین المللی و ایالات متحده ، سترایژی را طرح کرده است که میتواند پاسخی به حل این معضل باشد

XS
SM
MD
LG