لینک های دسترسی

شورای صلح افغانستان از عربستان تقاضای کمک کرده است


شورای صلح افغانستان از عربستان تقاضای کمک کرده است

شورای جدید صلح حکومت افغانستان از عربستان سعودی تقاضا نموده است تا روند مذاکرات با طالبان را که هدف آن خاتمه بخشیدن به جنگ نه ساله در افغانستان میباشد، وسعت بخشد.

قیام الدین کشاف، سخن گویی شورای عالی صلح، بروز پنجشنبه گفت که ملک عبدالله پادشاه سعودی باید از نفوذ خود با طالبان استفاده نماید تا آنان را بپای میز مذاکره بکشاند.

عربستان سعودی در کنار پاکستان و امارات عربی، یکی از سه کشوری بود که در اواخر دهه ۱۹۹۰ رژیم طالبان را برسمیت شناخته بود.

در حالیکه رهبران افغانستان برای مذاکرات صلح با طالبان تلاش بخرچ میدهند، عساکر افغان و بین المللی همچنان به پیشروی نظامی خود علیه شورشیان در شهر قندهار که سنگر مستحکم طالبان میباشد، ادامه میدهند.

مامورین افغان ادعا میکنند که این عملیات که دو ماه قبل آغاز شده بود، شورشیان را مجبور بفرار از منطقه نموده است.

احمد ولی کرزی، رئیس شورای ولایتی قندهار به اسوشییتد پرس گفت که با کشته شدن و توقیف تندروان، پیشرفت هایی صورت گرفته است.

ولی کرزی—برادر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان—ادعا میکند که حال حتی یک پایگاه طالبان هم در قندهار بمشاهده نمی رسد.

براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده فرمان داده است تا ۳۰ هزار عسکر علاوگی برای کمک به حمایت از مساعی ملکی و نظامی در جنوب افغانستان، اعزام گردد.

در حالیکه عساکر در ساحه مستقر میشوند، خشونت ها هم افزایش یافته است. سال جاری، مرگبار ترین سال برای نیرو های بین المللی طی جنگ نه ساله در افغانستان میباشد.

بروز پنجشنبه، یک مامور افغان گفت که انفجار بم کنار جاده در ولایت هرات بروز چارشنبه، منجر به کشته شدن چهار مامور پولیس و یک جراحت یک تن دیگر گردیده است.

ناتو بروز پنجشنبه تائید نمود که یک حمله دقیق هوایی بروز سه شنبه یکی از رهبران طالبان را در ولایت بغلان بقتل رسانید. قوای ائتلاف همچنان میگوید که یک رهبر شبکه حقانی در جریان عملیات روز سه شنبه در ولایت پکتیکا کشته شد.

XS
SM
MD
LG