لینک های دسترسی

دستگیری مظنونین حملات بر کنفرانس کابل


مقامات ریاست امنیت ملی افغانستان می گویند که حدود ده تن از افراد وابسته به شبکه های دهشت افگنی را بازداشت کرده اند که می خواستند در روز برگزاری کنفرانس بین المللی کابل حملاتی را انجام دهند.

سعید انصاری، سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان روز چهارشنبه درکابل به خبرنگاران گفت که این افراد در گروه های سه نفری و چهار نفری عمدتاً از منطقۀ شرق کابل یک روز قبل از برگزاری کنفرانس بین المللی کابل، بازداشت گردیده اند.

وی همچنان گفت که یک زن انتحار کننده نیز مورد تعقیب قرار گرفت که هنگام دستیگری در مربوطات ناحیه هشتم شهر کابل، خود را منفجر کرد. آقای انصاری گفت که این افراد اکثراً وابسته به شبکۀ حقانی بودند که از نزد شان مقدار اسلحه، بم های دستی و همچنان مرمی های اسلحۀ خفیف به دست آمده است.

مقامات ریاست امنیت ملی افغانستان می گویند که این افراد درنظر داشتند با استفاده از این اسلحه و مهمات در نقاط مختلف شهر کابل و در صورت توانایی به محل برگزاری کنفرانس بین المللی کابل حملاتی را انجام دهند. سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان گفت که این افراد وابسته به گروه طالبان بوده و آموزش های اساسی را در زمینه انجام حملات دهشت افگنی در پاکستان آموخته اند.

با آنکه نیروهای امنیتی از بازداشت این افراد سخن زده اند، اما دوشنبه شب مخالفین سه راکت را بالای میدان هوایی کابل شلیک کردند که تلفات و خساراتی در پی نداشته است.

از سوی دیگر، قوای ناتو در افغانستان می گویند شورشیان شش پولیس افغان را در شمال آن کشور سر بریده اند. ناتو به روز چهارشنبه طی بیانیه گفت این حادثه به روز سه شنبه در جریان یک حمله بر یک مکتب، کلینیک، و یک عمارت حکومتی در دهنه غوری ولایت بغلان صورت گرفت.

ناتو می گوید پولیس موفقانه این حمله را دفع نمود، ولی در جریان حمله، شورشیان موتر حامل شان را بر مرکز تفتیش پولیس رانده و افراد پولیس را کشتند.

در یک انکشاف جداگانه به روز چهارشنبه وزارت دفاع افغانستان گفت یک گفتگوی لفظی منجر به آن گردید که یک پولیس افغان دو امریکائی ملکی را در یک پایگاه نظامی به قتل رساند.

ناتو گفت این حادثه در جریان تمرینات با اسلحه در پایگاه نظامی کمپ شاهین در مزارشریف صورت گرفت. گمان می رود که حمله کننده یک مربی قوای نظامی افغان بود که در این پایگاه اجرای وظیفه می کرد. تحقیقات مشترک افغان و ناتو روی این حادثه آغاز گردیده است.

این حمله یک هفته بعد از یک حمله مشابه دیگر صورت گرفت که در آن یک عسکر افغان سه عسکر برتانوی را در ولایت هلمند به قتل رساند و خودش فرار نمود.

در یک گزارش تازه ناتو می گوید یک عسکر آن در یک انفجار بم کنار جاده در جنوب افغانستان تلف گردید.

و به اساس یک خبر دیگر وزارت دفاع آسترالیا تائید نمود که شام دوشنبه پایگاه ناتو در شهر قندهار مورد حمله قرار گرفت. این وزارت طی بیانیه گفت در این حادثه خساره جزئی بر محوطه آسترالیائی وارد گردید ولی تلفات جانی را در قبال نداشت.

XS
SM
MD
LG