لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: افغانستان سد نفوذ داعش به آسیا و اروپا است


وزیر خارجۀ ترکمنستان برای برنامه ریزی سفر رئیس جمهور آن کشور به افغانستان، وارد کابل شده است

رئیس اجرائیۀ حکومت افغانستان گفته است که کشورش با جدیت بر ضد دهشت افگنی مبارزه کرده و هم اکنون به دفاع از آسیا و اروپا، در برابر داعش ایستادگی و مبارزه می کند.

داکتر عبدالله عبدالله در دیدار با رشید میریدوف وزیر خارجۀ ترکمنستان همچنان گفته است که با این وضعیت لازم است که همه کشورهای منطقه در هماهنگی بر ضد این پدیده مبارزه کنند.

آقای عبدالله گفت که حکومت افغانستان تلاشهای لازم را برای استقرار صلح در آن کشور کرده است، اما به گفتۀ وی برای پیروزی گفتگوهای صلح، همکاری صادقانۀ همسایگان افغانستان شرط اساسی است.

مقامهای افغان همواره گفته اند که جنگجویان خارجی از کشورهای آسیای میانه و حتا چیچین در صفوف دهشت افگنان بر ضد نیروهای امنیتی افغان می جنگند.

آقای عبدالله گفت که افغانستان در کنار مبارزه با تروریستان داخلی، با دهشت افگنان خارجی نیز درگیر است. او افزود که شمار زیاد دهشت افگنان خارجی از آسیای میانه به افغانستان می آیند که باید کشورهای منطقه در این زمینه توجه جدی کنند.

مشکل عمدۀ دیگر فرا روی افغانستان و منطقه، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر است که اکثراً بار این ملامتی بر دوش افغانستان نهاده می شود، کشوریکه بزرگترین تولید کنندۀ تریاک در جهان است.

آقای عبدالله گفت که کشت خشخاش در افغانستان و پروسس و فروش آن در بازارهای اروپایی و آسیایی صورت می گیرد که به گفتۀ وی در این زمینه نیز به کار مشترک نیاز است و نباید بار ملامت این پدیده به دوش افغانستان انداخته است.

آقای میریدوف که معاون صدر اعظم ترکمنستان نیز است از همکاری کشورش در زمینۀ تامین صلح و امنیت، گسترش روابط اقتصادی، تجارتی، فرهنگی و آموزشی میان دو کشور وعده سپرد.

وزیر خارجۀ ترکمنستان در این دیدار فعال شدن راه تجارتی لاجورد را که افغانستان را از طریق ترکمنستان به آسیای مرکزی و اروپا وصل می کند برای هر دو کشور سودمند خوانده و از تلاش های کشورش در این زمینه خبر داد.

ترکمنستان به صفت یکی از بزرگترین تولید کنندگان گاز در جهان تلاش دارد که به کشورهای جنوب آسیا به ویژه پاکستان و هند که تشنۀ انرژی اند، گاز صادر کند. آقای میریدوف گفت که در این عرصه همکاری افغانستان شرط اساسی است.

هدف سفر معاون صدراعظم و وزیرخارجۀ ترکمنستان به کابل اتخاذ آمادگی های لازم برای سفر رئیس جمهور آن کشور به افغانستان است که قرار است در آیندۀ نزدیک صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG