لینک های دسترسی

Breaking News

ربانی و قریشی روی بازگشایی قونسلگری پاکستان در جلال آباد صحبت کردند


صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان و شاه محمد قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان روز دوشنبه (۱۲ سنبله) روی حل مشکل قونسلگری پاکستان در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار افغانستان صبحت تیلفونی کردند.

وزارت خارجۀ پاکستان با نشر خبرنامه‌ای از این صحبت تیلفونی خبر داده و گفته است که مقام‌های دو کشور روی بسته شدن قونسلگری پاکستان در شهر جلال آباد به دلیل مسایل امنیتی نیز صحبت کردند.

در این خبرنامه آمده است "آقای قریشی خواهان برقراری شرایطی امنیتی مانند قبل از ۲۸ اگست ۲۰۱۸ شد تا قونسلگری بتواند دوباره امور کاری خود را از سر گیرد".

بربنیاد خبرنامه‌ای وزارت خارجۀ پاکستان، آقای ربانی گفته است که در آینده نزدیک شاهد نتایج مثبتی در این زمینه خواهند بود و از دیدار خویش با سفیر آن کشور در کابل نیز یاد آوری کرده است.

وزارت خارجه پاکستان گفته است که آن کشور تا رفع تهدیدات، ویزه‌های اضطراری برای محصلان و مریض‌ها بربنیاد قواعد قونسلگری خویش توزیع می‌نمائید.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت که وزیران خارجه دو کشور روی "بررسی و توجه جدی" به حل مشکل ایجاد شده در مورد فعالیت قونسلگری پاکستان در شهر جلال آباد به توافق رسیدند.

آقای احمدی گفت که این دو مقام توافق کردند که در حاشیه نشست سازمان ملل متحد در نیویارک با هم دیدار کنند.

در همین حال، روز گذشته وزیر خارجه افغانستان با زاهد نصرالله خان، سفیر پاکستان در کابل دیدار کرده است.

در خبرنامه‌ای که روز گذشته از سوی وزارت خارجه افغانستان نشر شده، آمده است که آقای ربانی در این دیدار به رسیدگی سریع به مسأله قونسلگری پاکستان در جلال آباد تأکید کرده است.

سفارت پاکستان در کابل روز شنبه (۱۰ سنبله) اعلام کرد که قونسلگری خویش در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار را به دلیل مداخلۀ والی ننگرهار در امور کاری این قونسلگری بسته است؛ اما این اتهام از سوی والی ننگرهار رد شد.

آقای ربانی همتای پاکستانی‌اش را به افغانستان دعوت کرد

در این صحبت تیلفونی، وزیر خارجه افغانستان از همتای پاکستانی‌اش دعوت کرده تا به کابل سفر نمایید و آقای قریشی نیز این دعوت را پذیرفته است.

وزیرخارجۀ پاکستان، در این صحبت تیلفونی گفته است که صلح در دو کشور وابسته به هم است و تأمین صلح در افغانستان و پاکستان، نیاز به همکاری مشترک دارد.

در خبرنامه‌ای وزارت خارجه پاکستان آمده است که مقام‌های دو کشور روی برگزاری کنفرانس علمای دین افغانستان و پاکستان نیز صحبت کردند و گفتند که این کنفرانس در آینده نزدیک در اسلام آباد برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG