لینک های دسترسی

Breaking News

کابل میزبان یک کنفرانس بزرگ منطقوی خواهد بود


کابل میزبان یک کنفرانس بزرگ منطقوی خواهد بود

مقامات وزارت امور خارجه افغانستان گفته اند که در سلسلۀ آمادگی و تلاش برای تدویر کنفرانس استانبول، افغانستان نیز مصروف مشورت ها است تا بتواند با آمادگی کامل در این اجلاس شرکت کند.

در همین حال مارک گراسمن، نماینده خاص ایالات متحده امریکا در یک سفر رسمی منطقوی، ملاقات و دیدارهایی را با مقامات کشورهای همسایۀ افغانستان در مورد کنفرانس استانبول انجام می دهد.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه به روز یک شنبه در یک نشست خبری در کابل ابراز داشت که در راستای آمادگی برای کنفرانس استانبول، مسؤولین آن وزارت در سفر های متعدد رسمی مشغول گفت و شنود با کشور های همسایه و منطقه اند.

سخنگوی وزارت امورخارجه از سفر جاوید لودین معین سیاسی آن وزارت به مسکو، تهران و سفر جاری اش به بیجینگ یاد کرد که در آن با مقامات آن کشور ها در مورد کنفرانس استانبول بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

آقای موسی زی در این نشست خبری از برگزاری یک جلسۀ بزرگ دیگر در کابل خبر داد که هفتۀ آینده با شرکت مقامات بلند پایۀ کشور های شرکت کننده در کنفرانس استانبول، برگزار خواهد شد.

قرار است در کنفرانس استانبول که به تاریخ دوم ماه نومبر سال جاری در ترکیه برگزار می شود، شرکت کنندگان روی مسایلی چون تامین امنیت و نقش کشور های همسایه در افغانستان بحث و گفت و شنود کنند.

برخی از کارشناسان به شمول هارون میر، تحلیلگر امور سیاسی افغان در کابل اظهارعقیده می کنند که در این کنفرانس باید در خصوص موضوع تامین امنیت در افغانستان از دید منطقوی بررسی صورت گیرد و مسألۀ تضمین کشور های همسایه مطرح گردد.

از دید این آگاهان، مادامیکه کشور های منطقه تضمین بدهند که در امور داخلی افغانستان مداخله نمی کنند و در استقرار صلح، ثبات و امنیت همکاری می کنند، پس این امر کامیابی یی برای کنفرانس استانبول تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG