لینک های دسترسی

کرزی از منحل نمودن شرکت های امنیتی خصوصی دفاع کرد


کرزی از منحل نمودن شرکت های امنیتی خصوصی دفاع کرد

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان یکبار دیگر هدف خود را مبنی بر لغو تمام شرکت های امنیتی خصوصی تا ختم سال ۲۰۱۰ تصریح نمود.

کرزی بروز یکشنبه طی مصاحبه با تلویزیون ABC اظهار داشت که قراردادی های خصوصی موازی با ساختار امنیتی حکومت افغانستان به پیش می روند.

وی گفت آنان نه تنها باعث فساد اداری در افغانستان می شوند بلکه دارایی های مردم افغانستان را هم به غارت می برند. رهبر افغانستان گفت قراردادی ها، مردم را آزار و اذیت نموده و حکومت نمی داند که آیا آنان در طول روز شرکت های خصوصی هستند و در طول شب به گروه های دهشت افگن مبدل میگردند.

حامد کرزی بین قراردادی های افغان و بین المللی فرقی قایل نشد. ولی تشریح نمود که حضور آنان، یک مانع عمده در تشکیل نیروهای با کفایت امنیتی در افغانستان بوده و هر چه زودتر منحل گردند، بهتر خواهد بود.

اردوی ایالات متحده از اعلام این خبر تعجب نموده است. مفسرین می گویند نیرو های امنیتی افغان هنوز برای قبول وظایف شرکت های امنیتی خصوصی آماده نمی باشند.

ولی بنظر می رسد جنرال دیوید پترییس، قوماندان نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان این حرکت را پذیرفته است.

پترییس طی مصاحبۀ به روز یکشنبه در تلویزیون CBS گفت که اردوی امریکا از این فرمان آقای کرزی حمایت خواهد نمود و تا جائیکه مقدور باشد به حکومت افغانستان در راه برآورده شدن این هدف، کمک خواهد نمود.

بیشتر از ۵۰ شرکت امنیتی افغانی و بین المللی در افغانستان فعالیت دارند که وظیفه شان حفاظت از مامورین ارشد، عساکر و کاروان های اکمالاتی می باشد.

XS
SM
MD
LG