لینک های دسترسی

Breaking News

سه مورد جديد كروناويروس در افغانستان ثبت شد


وزارت صحت عامه افغانستان از ثبت سه مورد جديد كروناويروس در آن كشور خبر داده است.

اين سه مورد نيز در ولايت هرات شناسايى شده است كه شمار مجموعى واقعات مثبت اين بيمارى را در افغانستان به چهار مورد مى رساند.

وزارت صحت عامه افغانستان روز شنبه هفتم مارچ (١٧ حوت) اعلام كرد كه مبتلايان جديد كروناويروس به تازگى از ايران به افغانستان برگشته بودند.همه روزه صدها مهاجر افغان از ايران يا داوطلبانه به افغانستان برگشته و يا هم رد مرز مى شوند.

فيروزالدين فيروز وزير صحت افغانستان روز شنبه در يك كنفرانس خبرى گفت كه بيماران مبتلا به كروناويروس در بخش تجريد شفاخانه هرات قرنطين شده اند.

در پى تثبيت نخستين مورد كروناويروس در افغانستان كه آن بيمار نيز از ايران به افغانستان برگشته بود، افغانستان مرزهاى هوايى و زمينى خود را با ايران بست، اما يك روز بعد اين مرزها بازگشايى شد.

اما تثبيت نخستين واقعه كروناويروس در افغانستان، سبب شد تا تركمنستان و ازبيكستان مرزهاى خود را با افغانستان ببندند.پاكستان نيز مرز چمن سپين بولدك را با افغانستان به گونه موقت مسدود كرده است.

كروناويروس در اواخر سال گذشته ميلادى در شهر ووهان مركز ولايت هوبى چين شيوع كرد و تا كنون به بيش از ٨٠ كشور جهان گسترش يافته است.

تا كنون بيش از ١٠٦ هزار نفر در جهان به اين ويروس آلوده شده اند كه ٣٦٠٠ نفر در اثر ابتلا به آن جان باخته اند و حدود ٦٠ هزار نفر شفاياب شده اند.

چين با بيش از ٨٠ هزار مبتلا و نزديك به ٣١٠٠ مورد مرگ، بيشترين رقم مبتلايان و مرگ و مير ناشى از كروناويروس را دارد.

XS
SM
MD
LG