لینک های دسترسی

آغاز ساخت مرکز آموزشی بزرگ اسلامی در جلال آباد

  • ضیاالرحمن حسرت - ننگرهار

غلام فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان
وزارت معارف افغانستان با هزینه شش میلیون دالر امریکایى سنگ تهداب یک دارالعلوم بزرگ را امروز(یکشنبه) در ولایت ننگرهار گذاشت. وزیر معارف افغانستان می گوید که تلاش مى ورزد تا دراین دارالعلوم محصل به درجه ماسترى و دوکتورا آموزش بیابد.

وزیر معارف افغانستان می گوید دارالعلوم جدید که قرار است در شهرک غازى امان الله خان واقع در ولسوالى رودات ساخته شود تنها مرکز تعلیمات اسلامى در کشور خواهد بود که به درجه ماسترى ودوکتورا آموزش خواهد داد.

غلام فاروق وردک، وزیر معارف به رو یکشنبه حین گذاشتن سنگ تهداب این دارالعلوم افزود که تلاش مى ورزند تا محصلان کشورهاى دیگر جهان نیز برای آموزشهاى ماسترى ودوکتورا به این مرکز بزرگ مراجعه کنند.

وزیر معارف می گوید با فعالیت این مرکز جلو ورود افغانهایی که براى تحصیلات دینى به کشورهاى همسایه می روند گرفته می شود.

آقای وردک گفت: "این مرکز، با دیگر دارالعلوم ها متفاوت خواهد بود، ما مى کوشیم وعلاقمندى مان این است که انشا الله این دارالعلوم مانند کشورهاى ترکیه، هندوستان، پاکستان و دیگر به درجه دوکتورا محصل تربیه نماید. این یک دارالعلوم منطقوى خواهد بود."

وردک همچنان علاوه کرد که در یک زمان ٤٠٠٠ محصل در این مرکز تعلیم خواهد کرد.

وزیر معارف می گوید همه هزینه این مرکز از بودجه انکشافى وزارت معارف پرداخته مى شود و در مدت یک سال به بهره بردارى سپرده خواهد شد.

مردم در ننگرهار نیز از ایجاد این مرکز بزرگ اسلامى استقبال کرده و آن را باعث پیشرفت تحصیلات علوم در داخل کشور عنوان می کنند.

بی نیازی از خارج

علماى دینى همچنان می گویند که با ایجاد مرکز یاد شده افغانها مجبود نخواهند بود که برای فراگیری علوم دینی به کشورهاى همسایه و منطقه بروند.

این علما همچنان می گویند تاسیس مرکز بزرگ اسلامی در جلال آباد در کاهش مخالفتهاى سیاسى علما با دولت افغانستان نیز نقش بارزى را ایفا خواهد کرد.

وزیر معارف کشور همچنان دو ساختمان دوطبقه یى را براى لیلیه آموزش معلم ننگرهار نیز امروز به بهره بردارى سپرد.

وزیر معارف می گوید این ساختمانها به ارزش دو میلیون دالر امریکایى از سوى اداره انکشافى ایالات متحده امریکا در مدت دو سال اعمار و به بهره بردارى سپرده شد.

تاهنوز همه محصلان براى تحصیلات عالى و نیمه عالى درعلوم اسلامى به کشورهاى همسایه بخصوص کشور پاکستان میروند.

مردم بالاى چنین محصلان انتقاد میکنند که در مخالف با دولت پرورش میشوند ولى وزارت معارف میگوید تاسیس مرکز جدید اسلامى در ننگرهار واحد مرکز جلوگیرى ورود چنین افراد به کشورهاى همجوار خواهد بود.
XS
SM
MD
LG