لینک های دسترسی

Breaking News

کمک ۱۱ میلیون دالری بلاعوض جاپان به بخش زراعت افغانستان


کمک ۱۱ میلیون دالری بلاعوض جاپان به بخش زراعت افغانستان
کمک ۱۱ میلیون دالری بلاعوض جاپان به بخش زراعت افغانستان

موافقت نامه یی را درخصوص مساعدت ۱۱ میلیون دالری کمک بلاعوض جاپان برای افغانستان میان سفیر جاپان، سازمان خوراکه وزراعت ملل متحد، موسسه همکاریهای بین المللی جاپان (جایکا) و وزارت زراعت افغانستان در کابل به امضا رسید.

مساعدت مالی جاپان برای تهیه وتدارک ۲۰۰۰ تن گندم اصلاح شده و تخم بذری خریداری شده به دسترس حدود چهل هزار خانواده فقیر وآسیب پذیر زراعت پیشه افغانستان قرارداده می شود. جاپان زلزله زده متوقع است با استفاده از این مساعدت سطح تولیدات زراعتی و میزان درآمد خویش را بالا ببرند.

محمد آصف رحیمی، وزیر زراعت افغانستان درهنگام امضای قرارداد گفت "امروز ما، قرارداد یازده ملیون دالر کمک کشورجاپان را به خاطر توزیع تخمهای بذری وگندم اصلاح شده - که کمک به چهل هزار خانواده دهقان افغانستان است - امضا میکنیم."

طبق اظهارات وزیر زراعت افغانستان، حکومت جاپان که توسعه سکتور زراعت را در اولویت ها قرارداده است تنها از وسط سال گذشته (۲۰۱۰ ) بالاتر از پنجاه میلیون دالر را به دسترس سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد قرار داده است.

آقای ریچیرو تکاهاشی، سفیر جاپان در کابل حین امضای قرارداد طی سخنرانی مختصرش، ابراز داشت "هرچند کشور جاپان پس از بروز فاجعه طوفان بحری (سونامی) دچار مشکلات اقتصادی است اما تعهدات بین المللی خود، به ویژه تعهدات در برابر افغانستان را، هرگز فراموش نکرده است و به تعهدات خود، استواربوده به کمکهای خود ادامه میدهد و اطمینان میدهم که در آینده هم کمکهای جاپان ادامه خواهد داشت."

نماینده سازمان غذا و زراعت ملل متحد هم که - در محفل امضای قرارداد حضور داشت - راجع به هدف پروژه صحبت نموده گفت این کمک بلاعوض کشور جاپان در حمایت از مصؤونیت غذایی ازطریق تهیه تخم بذری وکود کیمیاوی بسیار مفید میباشد.

آقای رحیمی ، وزیر زراعت افغانستان در حاشیه کنفرانس خبری ابراز داشت "افغانستان سالانه حدود 6.5 تن حبوبات - که از این جمله 4.5 تن گندم می باشد - ضرورت دارد. در قسمت گندم تا هنوز به خودکفایی نرسیده است و کسر دارد.

سال گذشته بالاتر از ۷۵۰ هزار تن گندم کمبود داشت وقراین نشان میدهد که سال روان کسر گندم و دیگر حبوبات نسبت به سالهای قبل بیشتر باشد زیرا در سال جاری حاصلات للمی در افغانستان خوب نبود.

وزیر زراعت ، به ادامه گفت : درین زمینه خبر خوش اینست که در کشورهای همجوار امسال حاصلات زراعتی بسیار خوب بودند . در پاکستان ، هند ، قزاقستان و روسیه حاصلات بسیار خوب بوده اند .

XS
SM
MD
LG