لینک های دسترسی

افغانها سالروز استقلال شان را جشن گرفتند


کابل و اکثر ولایتهای افغانستان شاهد مراسمی به مناسبت جشن استقلال بود

کابل و ولایت های افغانستان روز چهارشنبه شاهد جشن های رسمی به مناسبت ۹۶ مین سالروز استقلال آن کشور بود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با گذاشتن اکلیل گل در پای منار استقلال افغانستان در کابل این مراسم را رسماً افتتاح کرد. آقای غنی در حالیکه با تکیه به عصا راه می رفت، گارد تشریفات را معاینه کرد.

در این مراسم محمد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور،عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان، قوماندان عمومی نیروهای ناتو در افغانستان و شماری از سفرا و نمایندگان کشور های خارجی مقیم کابل، حضور داشتند.

تمام این مراسم تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شده و تقریباً همه جاده های منتهی به محل برگزاری جشن استقلال به روی ترافیک مسدود شده بود.

جنرال عبدالرحمان رحمان قوماندان گارنیزیون کابل به روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که یک قطعه ویژه را برای تامین امنیت مراسم تجلیل از سالروز استرداد استقلال افغانستان توظیف کرده است.

برعلاوه تجلیل رسمی این روز توسط حکومت افغانستان، صدها تن از باشندگان کابل نیز در طی مارش ها و گردهمایی از این روز تجلیل به عمل اورد.

روز استقلال که در سراسر افغانستان رخصتی عمومی بود، شاهد برگزاری جشن ها و مراسم رسمی در ولایتها نیز بود.

در جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار با گردهمايی بزرگ در محوطه مزار غازی امان الله خان این روز تجلیل گردید. والیان و مقامهای امنیتی ولایتهای شرقی نیز برای شرکت در این مراسم به جلال آباد دعوت شده بودند.

همچنان از این روز در هرات، خوست، کندهار و شماری از شهرهای بزرگ با برگذاری مارش ها و و گردهمایی ها تجلیل به عمل امد.

XS
SM
MD
LG