لینک های دسترسی

Breaking News

چالش های فرا راه خروج قوای خارجی از افغانستان


در حالیکه نیرو های ایتلاف به رهبری ناتو برای خروج از افغانستان آمادگی می گیرند، نگرانی هایی وجود دارد که روند تخلیۀ تجهیزات نظامی، عملیات سربازان افغان و ناتو را مختل خواهد ساخت.

یکی از فرماندهان ارشد نیرو های ایالات متحده در افغانستان ادعا هایی را رد کرد که گویا انتقال تجهیزات و تخلیۀ پایگاه های قوای ناتو در افغانستان عملیات نظامی را مختل کرده است.

ائتلاف به رهبری ناتو در افغانستان می گوید که تا کنون ۲۰۲ پایگاه کوچک نظامی به شمول پوسته های امنیتی در مناطق روستایی و دور دست، منحیث بخشی از کاهش قوا در افغانستان منحل شده است.

دگرمن دیوید اولسن، سخنگوی ناتو می گوید که ۲۸۲ پایگاه مشابه به نیرو های حکومتی افغان تحویل داده شده است.

برید جنرال ستیفن شاپیرو، افسر اردوی ایالات متحده می گوید که تسلیم دهی و انسداد حدود ۴۰۰ پایگاه و انتقال وسایل نظامی به اردوی افغانستان، بر عساکری که در میدان نبرد هستند، تاثیر گذار نمی باشد.

انتظار می رود که خارج ساختن وسایل جنگی از افغانستان که ارزش آن بالغ بر ۶۰ ملیارد دالر امریکایی می باشد، یکی ازپیچیده ترین آزمون های لوژستیکی در جهان بوده و به مراتب از روند خروج قوای امریکایی از عراق دشوار تر باشد.

سربازان خارجی می گویند که آماده ساختن هر موتر زرهدار برای انتقال، روز ها و هفته ها طول می کشد و ناتو باید ۶۰ هزار واسطه را از افغانستان خارج سازد که یک روند مختل کننده در عملیات محاربوی برای عساکر ناتو و افغان می باشد.

شاپیرو می گوید که در حدود سه هزار عسکر متخصص لوژستیک نظامی برای ارایه خدمات در پایگاه هایی باقی خواهد ماند که قرار است این پایگاه ها به نیرو های امنیتی افغان سپرده شود.

به گفتۀ مامورین ارشد نظامی ناتو بزرگترین آزمون لوژستیکی، مسدود کردن پایگاه های بزرگ چون شیندند در هرات و پایگاه های کندهار و بگرام خواهد بود که به بزرگی یک شهرک می باشند.
XS
SM
MD
LG