لینک های دسترسی

Breaking News

صدراعظم پاکستان دستور بازشدن سرحد با افغانستان را داده است


گذرگاه‌های تورخم و چمن – سپین‌بولدک حدود یک ماه پیش مسدود شده بود

صدراعظم پاکستان، دستور داده است که گذرگاه‌های تورخم و چمن – سپین‌بولدک دوباره باز شود.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی، محمد میاه نوازشریف صدراعظم پاکستان، امر کرده است که دروازه‌های مرزی با افغانستان، بی‌درنگ باز گردد.

مقامات سرحدی در تورخم به صدای امریکا تأیید کردند که این گذرگاه به روی تردد مسافرین و ترانزیت باز شده است.مردم محل نیز بازشدن مسیر سپین‌بولدک – چمن را تأیید کرده اند.

اما غورزنگ افریدی سخنگوی پولیس کندهار به صدای امریکا گفت که مقامات سرحدی به آنان اطلاع داده اند که گذرگاه سپین‌بولدک هنوز باز نشده ولی به زودی باز خواهد شد.

مقامات ولایتی، در ننگرهار هنوز، بازشدن گذرگاه‌های تورخم را نیز تأیید نکرده اند.

حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان مقیم اسلام‌آباد، با نوشتن پیامی در صفحۀ فیسبوکش، گفته است که در نشست روز پنجشنبه در لندن، افغانستان و پاکستان توافق کردند که گذرگاه‌ها میان دو کشور بدون قید و شرط باز گردد.

به گفتۀ زاخیلوال، در سه روز گذشته برعلاوۀ سایر موضوعات مهم، این مسأله نیز پیگیری شده است و سرتاج عزیز مشاور روابط خارجی صدراعظم پاکستان اطمینان داده است که امروز گذرگاه‌های تورخم – سپین‌بولدک به شکل دایمی باز می‌گردد.

هفتۀ گذشته، مشاوران امنیت ملی افغانستان و پاکستان، با وساطت مشاور امنیت ملی بریتانیا در لندن، به منظور کاهش تنش‌های اخیر میان کابل – اسلام‌آباد، گفتگو کردند.

پاکستان در ۲۹ دلو سال روان هجری شمسی، پس از یک رشته حملات انتحاری و انفجاری در چندین شهر آن کشور، گذرگاه‌های تورخم و چمن – سپین‌بولدک را مسدود کرد و برعلاوۀ آن، صدها فیر راکت بر دو ولایت شرقی افغانستان شلیک کرد.

حکومت افغانستان، از مسدودشدن مرزها و حملات راکتی آن کشور بر خاک افغانستان، به شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز شکایت کرده است.

XS
SM
MD
LG