لینک های دسترسی

Breaking News

الکوزی: صادرات پاکستان به افغانستان به نصف رسیده است


دروازۀ سرحدی تورخم

معاون اتاق های تجارت افغانستان می گوید که تجارت آن کشور با پاکستان به نصف کاهش یافته است.

خان جان الکوزی گفت که کشیدگی روابط میان افغانستان و پاکستان تجارت میان این دو کشور را صدمه زده است.

آقای الکوزی گفت که قبل از تنش های سیاسی "سطح تجارت میان افغانستان و پاکستان حدود ۳ میلیارد دالر بود، حالانکه این رقم اکنون به حدود نیم ملیارد دالر کاهش یافته است."

روزنامۀ دان پاکستان می نگارد که صادرات پاکستان به افغانستان ۲۷ درصد کاهش یافته است. افغانستان بیشتر مواد خوارکه و سایر مواد ضروری را از پاکستان وارد می کند.

این دو کشور همسایه بر یکدیگر اتهام می بندند که از افراد مسلح مخالف دو کشور حمایت می کنند و به ناامنی ها در خاک یکدیگر دامن می زنند.

در سلسلۀ این اختلافات، پاکستان چندین بار سرحد خود را با افغانستان در چمن – سپین بولدک و تورخم بست.

حاجی دارو خان، یک تاجر پاکستانی به سرویس دیوۀ صدای امریکا گفته است که با مسدود شدن دروازۀ تورخم، تاجران آنطرف خط روزانه حدود " سه میلیون روپیه" ضرر می کردند.

آقای دارو خان گفته است که در تجارت پاکستان با افغانستان بیشتر تجاران پشتون دخیل اند و با خرابی روابط میان کابل – اسلام آباد، همانا پشتون ها ضرر می کنند.

افغانستان با توجه به روابط متزلزل با پاکستان، تلاش می کند به راه های تجاری آسیای میانه، هند و سایر کشور ها دست یابد.

انکشاف تجارت با هند

در یک اقدام تازه، رئیس جمهور افغانستان روز دوشنبه با افتتاح دهلیز هوایی میان افغانستان و هند، داد و ستد تجارتی را آغاز کرد.

محمد اشرف غنی به تجاران گفت که خود را برای تجارت چندین میلیون دالری با هند آماده سازند.

آقای غنی علاوه کرد که اکنون از طریق این مسیر هوایی، صادرات افغانستان به هند و شاید از آنجا به سایر بازار های جهان فرستاده شود.

گفته می شود که رئیس جمهور غنی، پس از مسدود شدن دروازۀ چمن – سپین بولدک، کار را روی آغاز مسیر ترانزیت هوایی با هند آغاز کرد.

کارشناسان به این باور اند که با این کار، پاکستان بیشتر از پیش متضرر می شود چرا که تجاران افغان به جانب هند رو آورده و صادرات پاکستان به افغانستان کمتر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG