لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان: تعهدات در برابر افغانستان را عملی میکنیم


نشست چهار جانبه میان افغانستان، پاکستان، چین، و تاجیکستان به منظور مبارزه با دهشت افگنی و حل چالش های مرزی، در تاجکستان برگزار شد .

سخنگوی وزارت دفاع ملی گفته که لوی درستیز افغانستان در دیدارش با لوی درستیز پاکستان در نشست چهار جانبه در شهر دوشنبه گفته است که منابع تمویل و تجهیز دهشت افگنان در خاک پاکستان است و باید پاکستان در برابر آن اقدام عملی کند. در مقابل، لوی درستیز پاکستان وعده داده که کشورش بر تعهدات خود پابند خواهد بود.

اما افغانستان انتظار دارد تا پاکستان همانگونه که در کار مبارزه با دهشت افگنی در خاک این کشور تعهد کرده، گام های عملی بردارد. با اینهم، سخنگوی وزارت دفاع أفغانستان می گوید که در نشست جانبه در تاجکستان، هیچ گونه تفاهم نامه یی میان أفغانستان و پاکستان امضا نشده است .

از سوی دیگر، باور ها بر این است که پس از اعلام شدن استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا برای أفغانستان، پاکستان در تلاش است تا با چین روابط خود را نزدیک تر سازد. چنانچه در واپسین مورد، معیین وزارت خارجۀ پاکستان با نمایندۀ خاص چین برای افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

با اعلام استراتیژی تازه و پشتیبانی ایالات متحده امریکا از حکومت أفغانستان، بسیاری ها به این باور اند که موازنۀ این استراتیژی به سود افغانستان است و اکنون پاکستان زیر فشار جامعه جهانی و کشور های منطقه قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG