لینک های دسترسی

نارضایتی والدین اطفال افغان از برنامه های تلویزیونی افغانستان


نارضایتی والدین اطفال افغان از برنامه های تلویزیونی افغانستان

شماری از والدین اطفال در ولایت هرات میگویند عدم مسئولیت پذیری رسانه ها در كشور باعث شده تا آنها كودكان خود را از تماشای برنامه های تلویزیونی مربوط به اطفال منع كنند. آنها میگویند اطفال شان از تماشای برنامه های كنونی تنها خشونت و بدرفتاری را می آموزند.

امروزه رسانه های دنیا در كنار تمام مسایل مهم ، به مسئله كودكان و رشد اجتماعی آنان نیز توجه میكنند.

اما در افغانستانی كه از دیر باز تا به حال دستخوش تحولات بوده هیچگاه رسانه ها به این مسئله توجه نكرده اند.

وقتی از اطفال افغانستان در مورد برنامه تلویزیونی سئوال میكنیم چشم دید شان را چنین بیان میكنند.

نجیبه یكی از اطفال هرات كه صنف شش مكتب است میگوید كارتونی هایی كه پخش میشوند به زبان ما نیستند و ما تنها انها را برای ساعت تیری نگاه میكنیم.
پریسا كه متعلم صنف پنج است میگوید تمام كارتونی هایی كه پخش میشوند همه كارتون های موترسواری است كه برای بچه ها خوب است و ما اصلا خوش نداریم.
شبانه یكی دیگر از دختران خردسال هرات میگوید وقت برنامه اطفال كم است و من و برادرم با هم برنامه كشتی كج را نگاه میكنیم و بعد با هم جنگ میكنیم.

شماری از والدین اطفال در ولایت هرات نیز میگویند بدلیل نبود برنامه آموزشی و مثبت برای اطفال در رسانه های افغانستان مجبور شده اند تا كودكان شان را از تماشای تلویزیون منع كنند.

فریبا میگوید من بعنوان یك مادر كه میخواهم فرزند من در آینده دچار هیچ مشكلی نباشه او را نمیگذارم تا برنامه های تلویزیون را ببیند چون تمام برنامه هایی كه حالا از تلویزیون های افغانستان برای اطفال پخش میشه تنها جنگ، عشق و عاشقی و رفتار ناپسند را به بچه ها یاد میدهد و رادیوها هم غیر از آهنك هیچ برنامه جالبی برای اطفال ندارند.

همایون نظری آگاه امور رسانه ای در هرات نیز ضمن تایید این موضوع ، نهادهای فرهنگی در افغانستان را به بی توجهی در قبال رسانه ها و برنامه های تولیدی شان برای اطفال متهم میكند.

نظری می گوید بیشتر توجه را باید معطوف بسازند به فرهنگ سازی و این بخش مربوط میشود به نهادهای فرهنگی افغانستان چون وزارت اطلاعات و فرهنگ ،آكادمی علوم افغانستان و همچنین كسانی كه در قسمت زبان و ادبیات و فرهنگ كشور كار میكنند ، باید نوشته ها و اثراتی را در اختیار رسانه ها قرار بدهند تا اینكه بتوانند برنامه های غنی تر متناسب با فرهنگ، روحیات و سن و سال اطفال در رسانه های خود تولید بكنند و به خورد بیننده های خوردسال خود بدهند.

آنچه واضح است رسانه ها ،خصوصا نوع تصویری در قسمت تربیت و بوجود آوردن موقف اجتماعی برای اطفال نقش مهمی دارند.

سید محمود گیلانی معاون اطلاعات و فرهنگ هرات نیز از رسانه ها میخواهد تا در این قسمت از هیچ كوششی دریغ نورزند.

او می گوید "رسانه باید اندیشه و افكار یك جامعه را بفهمد امروز بعضی رسانه ها هستند كه جنبه های منفی آنها خیلی زیاد است برنامه های اموزشی ،علمی و فرهنگی ندارند و این یك جفا به حق جوانان ما است كه قشر آسیب پذیر جامعه هستند و ما از رسانه ها خواهشمندیم كه با نشرات معقول و آموزنده جهت آگاهی اطفال تلاش كنند."

به باور آگاهان رسانه ها می بایست با در نظر داشت تمام معیارهای قبول شده جهانی و دانستن تاثیرات آن اقدام به برنامه سازی نمایند.

XS
SM
MD
LG