لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان آماده امضای موافقتنامه شراکت ستراتیژیک با ایالات متحده است


حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان می گوید به اساس توافقات تازه میان کابل و واشنگتن، آماده است که قبل ازکنفرانس شیگاکو سند ستراتیژیک بین دو کشور را امضا کند.

رئیس جمهور افغانستان گفت: "بعد از این که این دو توافق را با امریکا کردیم، روی پیمان ستراتیژیک با امریکا صحبت های خود را ادامه میدهیم، در این مورد توافقات نو طوری کردیم که افغانستان حاضر است پیش از کنفرانس شیکاگو که در ماه های جوزا و ثور ما صورت میگیرد، قرارداد ستراتیژیک را امضا کند اما در این قرارداد مساله تسهیلات نظامی و پایگاه های افغانستان که از آن امریکا استفاده کند شامل نیست."

حامد کرزی همچنان گفت پس از سال ۲۰۱۴ و خروج نیروهای بین المللی از افغانستان ، امریکا و متحدین آن کشورتنها بخاطر تمویل قوت های امنیتی افغان سالانه بیش از چهار میلیارد دالر به افغانستان می پردازند.

حامد کرزی که در مراسم بزرگداشت روز جهانی زن به روز یک شنبه در کابل صحبت می کرد همچنان با اشاره به اعلامیه تازه شورای علمای افغانستان گفت این اعلامیه محدود کننده حقوق و آزادی های زنان نیست بلکه این موضوع توسط مطبوعات غربی معکوس انعکاس داده شده است.

خانم زینت کرزی، بانوی اول افغانستان نیز طی اعلامیه ای روز جهانی زن را به زنان افغان تبریک گفت. در این اعلامیه خانم کرزی با بر شمردن موفقیت های زنان در چمد سال اخیر از موجودیت خشونت علیه زنان در افغانستان اظهار تاسف نموده و اظهار داشت که این عمل مغایر به ارزش های انسانی و اسلامی بوده و حکومت و علمای دین افغانستان در محو آن وظیفه وجدانی دارند.

XS
SM
MD
LG