لینک های دسترسی

Breaking News

تسلیم دهی زندان بگرام طی شش ماه آینده به افغان ها


ایالات متحدۀ امریکا راضی شده است تا مسوولیت عمده ترین زندان پایگاه نظامی ایالات متحده در افغانستان را، به مقامات افغان بسپارد و به این ترتیب، راه را برای امضای سند ستراتیژیک بین دو کشور هموار سازد.

جنرال عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع ملی افغانستان و جنرال جان الن، قوماندان ارشد نیرو های امریکایی در آن کشور، امروز جمعه تفاهمنامه یی را امضا کردند که طبق آن ادارۀ زندان پایگاه نظامی بگرام، طی شش ماه به مقامات افغان سپرده خواهد شد.

جنرال الن این تفاهمنامه را یک گام بزرگ در راه مذاکرات مشارکت ستراتیژیک بین افغانستان و امریکا و همچنان مطابق خواسته های لویه جرگۀ عنعنوی و تقاضای رییس جمهور حامد کرزی خواند.

در اوایل هفته یی که گذشت، وزارت خارجۀ افغانستان خبر داده بود که مذاکرات راجع به نقش طولانی مدت ایالات متحده پس از خروج عساکر خارجی در سال 2014، بنا بر منازعه بر سر انتقال مسوولیت زندان ها و حملات شب هنگام نیرو های بین المللی، به بن بست مواجه شده است.

بر اساس تفاهمنامۀ امروز، ناتو می گوید که افغانستان برای اطمینان از نگهداشت مصوون و برابر با قوانین بشری محبوسین، یک چوکات کاری قانونی را تطبیق خواهد کرد.

همچنان ایالات متحده تا یک سال در ادارۀ این زندان با مقامات افغان نقش حمایت کننده و مشوره کننده خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG